Uus Lumekuninganna
Ülle Hallik, Äripäev
Tartus Vanemuise suures majas esietendub homme muusikaline lastelavastus “Lumekuninganna”, millele on originaalmuusika loonud helilooja Olav Ehala.
Kui meenutama hakata, on Hans Christian Anderseni igihalja muinasjutu sisu vähestele võõras. Küllap tuleb tuttav ette lugu kaunist ja üksildasest Lumekuningannast, kellel õnnestub meelitada oma jäälossi väike Kaj.
Kajd hakkab otsima tema väike vapper õde Gerda, kes teel Lumekuninganna lossi satub poolitatud kuningriiki ja hirmsasse röövlikoopasse, kohtub ahne nõuniku ning väga abivalmis põhjapõdraga. Pärast mitmeid ohtlikke seiklusi jõuab Gerda sõprade abiga siiski Lumekuninganna jäälossi Kajd koju tagasi viima.
“Helge, positiivne, lootust sisendav meie kaamoses, päikseline, soe,” ei olnud lavastaja Andres Dvinjaninov “Lumekuninganna” loo muusikat iseloomustades kitsi. Kuigi seda võib julgelt nimetada “ehalalikuks” (nagu Valgre lood on valgrelikud või Mozart mozartlikult kõlab), suudab muusika lavastaja sõnul ikkagi üllatada.
Lavastus ise on lahendatud mängulises võtmes, see on muinasjutt, mis ei püüagi vaatajat mingite üleloomulike trikkide ja nippidega rabada. “Dvinjaninovi, õigemini Ehala-Tungla-Dvinjaninovi “Lumekuninganna”,” muigas ta küsimuse peale, mille poolest tuntud muinasjutu seekordne lavaversioon eelmistest eristub. Kuigi lugu on mõeldud lastele, ei pea ka nendega kaasas olevad vanemad saalis magama jääma.
Vanemuine annab “Lumekuningannaga” novembris ja detsembris kokku 19 etendust Tartus teatri suures majas ning kaks etendust jaanuaris Tallinnas Eesti Draamateatris. Valdav osa Tartu etenduste pileteist on praeguseks juba ära müüdud, saada on veel üksikuid pääsmeid rõdule. Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema sõnul on rohkem pileteid saada jaanuaris Tallinnas toimuvatele etendustele.