Loe

Uus hooaeg toob muusikat mitmest ajast

Tartu Postimees

Vanemuise teater ja kontserdimaja alustasid laupäeval ühiselt uut muusikahooaega kontserdiga, milles leidus vihjeid kogu eelolevale sügisele, talvele ja kevadele.
Teatri sümfooniaorkestrit dirigeeris kontserdimajas Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent Hendrik Vestmann. Viiulil soleeris Andres Kaljuste, kes õpib kolmandat aastat Stockholmi Väikeses Akadeemias.
Kuidas noormees saab hakkama esimest korda täispika kontserdiga sümfooniaorkestri ees, seda jälgisid täissaalis teiste hulgas tema ema Ülle Kaljuste ja õpetaja Niina Balabina. Hiljem avaldasid mõlemad õnnestumise üle rahulolu.

Ühtlane orkestrikõla

Kõlasid Mozarti avamäng ooperile «Võluflööt» ja viiulikontsert nr 5 ning Dvoráki sümfoonia nr 9 «Uuest maailmast».
Kogu kontserdi ja orkestriga jäi rahule ka peadirigent Vestmann.
«Orkester kõlas väga ühtlaselt,» ütles ta. «Olen õnnelik, et meil on uus oboemängija Riivo Kallasmaa. Täna mängis ta väga kenasti inglissarve soolot. Kava oli ilus ja orkestril oli seda hea mängida. Ma usun, et sümfooniakontserdid arendavad orkestrit kõige rohkem.»
Et teatris on muusikaetendusterohke mängukava, siis on orkestril alanud hooajal mullusega võrreldes vähem mahti kontserte anda.
Muusikahooaja põhisuunad Vanemuise teatris avanesid ka avakontserdil. Üks neist on pilguheit kaugematesse ajastutesse, kust tulevad Händeli ooper «Acis ja Galatea» ja Mozarti «Võluflööt». Kuid kavas on ka tänapäevase muusika lavastusi.
Mozart ja Händel võimaldavad pakkuda muusikutele detailide kallal nokitsemist. «Peen töö arendab orkestrit, nagu me ka sellest kontserdist nägime,» märkis peadirigent.
Hooajale lisavad värvingut külalisdirigendid – etendusi ja kontserte tulevad Tartusse juhatama Eri Klas, Vello Pähn, Paul Mägi ja Wolf-Dieter Hauschild.
8. oktoobril sõidab Vanemuise orkester Jõhvi kontserdimaja avamisele, kus dirigendipuldis on Tõnu Kaljuste, Tartus laupäeval soleerinud noore viiulikunstniku isa.
Pikem reis ootab orkestrit ees alanud nädalal.
Nimelt etendab Vanemuine Soome Rahvusooperis tantsulavastuse «Armastuse tango» ja ooperi «Madame Butterfly».

Viimane hooaeg

Alanud muusikahooaeg on ühtlasi Hendrik Vestmanni teine ja ilmselt viimane hooaeg Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi ametis. Tema tööleping lõpeb 30. juunil 2006.

12.09.2005