Loe

Uuendatud tehnika lubab teha seni mõeldamatuid teatriimesid

Tartu Postimees

Tänase teatrikülastajate konverentsi avalöögi annavad võimas helimaaling, mille üksikosad tormavad saali ühest servast teise, ning sellega võrdväärne valgusemäng, mida kroonib lavapinnal roomav suits.
Kahe hooaja vahel on Vanemuise suure maja saali heli- ja valgustehnika täielikult ümber vahetatud. Selleks kulus ühtekokku küll 15 miljonit krooni, kuid see-eest on nüüd võimalik korda saata varem ainult unistuseks jäänud teatriimesid.
Kui mõnel lavastajal oleks tarvis kujutada heliliselt värvikat suvehommikut, oleks võimalik muuta helipilt saalis ruumiliseks: publik kuuleb laululinde siristamas justkui pea kohal, kukke kiremas paremal, lehma ammumas vasakul ja koera haukumas kukla taga.
Samas saaks valgustuse abil lavale manada päikesetõusu, aga miks mitte pilvepealse taeva või vastupidi – põrgu.
Seda võimaldab Inglise firmalt Martin ja Prantsuse firmalt Robert-Juliat pärinev valgussüsteem, mis koguvõimsuse (420 kilovatti) poolest on võimsaim statsionaarne süsteem Eestis.
«Kogu valgustuses on nüüd kõik võimsam ja puhtam – ilusam inimestele saalis vaadata,» rääkis Vanemuise valgusala juht Andres Sarv.

500 uut valgustit

Suvel vahetas teater suures majas üle 500 valgusti. «Ainulaadsed kogu Ida-Euroopas on 36 liigutatavat 1,2-kilovatist valgustit ehk moving head’i, samuti on meil nüüd suitsumasin, millist teist Eestis veel ei ole,» lisas Andres Sarv.
Lava suitsukihiga katmise kiirus sõltub ventilatsiooni sisselülitamise ajast ja masina paiknemise kohast.
«Suitsukihi paksust saab reguleerida, seda võib olla näiteks kümme sentimeetrit või hoopis pool meetrit,» rääkis teatri juht Aivar Mäe. «Lava saab mõnusa koheva suitsuga katta vajadusel kümne sekundi jooksul.»
Uued valgustid on valgusala juhi sõnul silma hakanud Vanemuises esimesi proove teinud hispaania balletilavastajale Hugo Fanarile ja rootsi koreograafile Pär Isbergile.
«Fanari küsis, kas meil on teatud valgustusvõimalused olemas, ja oli meeldivalt üllatunud, kui kuulis, et need meil on,» rääkis Andres Sarv. «Isberg toob oma «Pähklipureja» lavastust kujundama rootsi valguskunstniku, kes ütles, et siinne tehnika on parem kui Stockholmis.»
Lisaks välismaistele lavastajatele on uuenduste võimalusi uurinud ja juba kasutanudki kodumaised lavastajad.
«Näiteks lavastusse «Vigased pruudid», mis tuli Ülenurmelt suurele lavale ja esietendus siin nüüd komöödiafestivali ajal, tahtsid Andrus Vaarik ja Ain Mäeots külmsuitsu,» lisas Andres Sarv. «Varem tähendas suitsu tegemine vähemalt kolme inimese tööd.»
Varem on lavastamise aegu tulnud mõnestki mõttest loobuda. «Praegune valgustus ei tohiks segada enam ühtki lavastajat, lauljat ega näitlejat,» rääkis ta. «Nüüd ei ole neil vaja sättida end valguse järgi.»
Vanemuise draamajuht Ain Mäeots peab kõige olulisemaks seda, et nüüd saab kõike juhtida arvutite abil. «Ei pea enam kulutama kohutavalt palju aega redeli püstitamiseks, ülesronimiseks ja valgusti keeramiseks. See on inimeste aja ja närvide kokkuhoid.»
Heli- ja valgustussüsteemi maksimaalsel tasemel olemist tähtsaks pidades lisas Ain Mäeots, et see ei saa olla teatris siiski eesmärk omaette. «Kõige olulisem on ju see, mida teevad laval näitlejad, lauljad ja tantsijad,» ütles ta.
Vanemuises on uuest hooajast kasutusel Inglise firma Martin Audio 11-kilovatine helivõimendussüsteem, mille sarnast ei ole ühelgi teisel Eesti teatril. Varem oli võimsust peaaegu neli korda vähem.
«Kasutusel on uut tüüpi kõlarid, mis tagavad ühtlase helirõhu saali igas punktis,» rääkis Vanemuise heli- ja videojuht Toivo Tenno. «Uuel süsteemil on piisavalt suur võimsusvaru, mistõttu moonutusi on vähem – ja nii saavutame määratult parema helikvaliteedi.»

Heliaugud kadunud

Nüüd kuulevad Vanemuise suures saalis ükskõik kus istujad laval toimuvat võrdselt hästi. «Varem oli saalis heliauke, iga koht ei olnud heli poolest võrdselt hea,» selgitas heli- ja videojuht. «Nüüd oleme maksimumi saavutamise lähedal.»
Uude helisüsteemi kuuluvad ka Martin Audio lavamonitorid, mille sarnaseid juba kolm aastat on kasutatud Eurovisiooni lauluvõistlusel. Neid on tarvis eeskätt balletilavastustes.
Endised eeslaval olnud kõlarid on maha võetud ja leiavad eeldatavasti koha Sadamateatris.
Need vanad valgustid, mis veel kasutada kõlbasid, läksid suvel lehekuulutuse vahendusel müüki.

16.09.2004