Loe

Urmas Lennuk toob Vanemuises lavale Harper Lee „Tappa laulurästast“

Vanemuise Välksõnum

Sellel neljapäeval, 9. veebruaril kl 19 esietendub Sadamateatris Harper Lee menuromaanil põhinev Urmas Lennuki lavastus „Tappa laulurästast“.

„Tappa laulurästast“ lavastuses vaadatakse laste silmade läbi otsa elule endale. Väikelinna advokaadi tütar, Nirksilm, kohtub maailmaga, mis ei ole sugugi selline roosa ja läikiv nagu lasteraamatute klantspildid. Ta avastab, et sõnad nagu „armastus“ ja „inimlikkus“ ei tähenda mitte alati ühte ja sedasama. Ta saab teada, et maailmas on väga palju värve peale musta ja valge.

Harper Lee romaani tõlkija on Valda Raud, dramatiseerija Urmas Lennuk, lavastuse kunstnik on Liisa Soolepp, muusikalise kujunduse autor Tarmo Kesküll (Rakvere Teater) ja valguskujundaja Andres Sarv. Lavale astuvad Liina Olmaru, Hannes Kaljujärv, Andres Mähar, Liisa Pulk ja Maria Soomets.

„See romaan on mind paelunud teismelise-east peale, ka see laad, milles lavastus sünnib, on mind juba mitmeid aastaid saatnud. Rassism on meie lavastuses vaid konflikti aluseks, tegelik sisu on selles, kuidas jääda inimesteks olukordades, mis eeldvad, et me seda ei teeks. Me räägime ikkagi inimlikest väärtustest. See õhustik, mille Harper Lee on suutnud oma teosesse sisse kirjutada, on igal pool maailmas ühesugune, sest lapsepõlve süütus ja siirus on kõikjal olemas,“ rääkis lavastusest Urmas Lennuk.

Ameerika kirjaniku Harper Lee romaan „Tappa laulurästast“ ilmus 1960-ndal aastal ja see jäi autori ainsaks teoseks. 1961. aastal võitis romaan Pulitzeri kirjanduspreemia. „Tappa laulurästast“ on üsna paljuski autobiograafiline teos, alates peategelasest Nirksilmast, kelles võib kergesti ära tunda kirjaniku enda. Nirksilma sõbra Dilli tegelaskuju aluseks on aga kirjanik Truman Capote. Tänaseni lapsepõlvekodukohas elav vanaproua on pärast oma ainsa romaani ilmumist elanud väga vaikset ja eraklikku elu. Väidetavalt on Harper Lee oma pika elu jooksul andnud ainult kolm intervjuud.

07.02.2012