Loe

Ülestõusmispühade eel kõlab rikkalik muusika

Tartu Postimees

Jõulude kõrval tähtsaimaid sündmusi vaimulikus maailmas ülestõusmispühad on Tartusse toonud mitu just selleks puhuks kavandatud suurejoonelist kontserti.
Sissejuhatuse tegi eile Vanemuise kontserdimajas Bachi missa h-moll. Maarjamaiseid soliste, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Concerto Copenhagenit juhatas Paul Hillier.
Täna õhtul tuleb Jaani kirikus ettekandele Brahmsi «Saksa reekviem». Dirigent Wolf-Dieter Hauschildi sõnul on see suurejooneline vaimuliku sisuga oratoorium, mis paistab silma oma optimismiga.

Erilaadne reekviem

Erilaadseks teeb «Saksa reekviemi» ka asjaolu, et Brahms kirjutas teksti ise kokku saksakeelsest piiblist.
Muu hulgas Põhja-Saksa Filharmoonia muusikajuhina töötanud ja Karlsruhe Muusikakõrgkoolis dirigeerimist õpetanud professor Hauschild on seda suurteost juhatanud lisaks Saksamaale teisteski riikides, näiteks Jaapanis ja Itaalias.
Täna jälgivad tema dirigeerimist Jaani kirikus Vanemuise sümfooniaorkester, Läti segakoor Latvija, organist Elke Unt ning Vanemuise ooperilavastustes soleerinud sopran Svetlana Trifonova Venemaalt ja tenor Eduards ï‚„udakovs Lätist.
Solistide ja Latvijaga asus kuulus saksa dirigent Jaani kirikus proovi tegema eile pärastlõunal. Vanemuise muusikutega oli ta juba päeva koos veetnud.
«Mul oli orkestriga eile kaks pikka proovi,» ütles professor Hauschild. «Orkester on väga huvitatud sellest, kuidas tõeliselt Brahmsi mängida.»

Kammerlik muusika

Vaiksesse nädalasse sobivat kammerlikku, ent sisult samuti rikkalikku muusikat saab kuulata homme õhtul Peetri kirikus, kus Tobiase keelpillikvartett esitab Haydni teose «Lunastaja seitse sõna ristil».
Teos põhineb Jeesuse seitsmel viimasel sõnal ristil ja on loodud esitamiseks suure reede jumalateenistusel. Muusika vaheldub piiblitekstidega.
Jaani kirikus saab homme õhtul alguse kontserdiagentuuri Corelli Music uus kontserdisari «Kirikupühad Maarjamaal». Agentuuri kunstilise juhi Mail Sildose teatel on eesmärgiks tutvustada läbi aegade ühe või teise kirikupüha puhuks kirjutatud muusikat.
Sarja avakontserdil esineb varajase muusika stuudio Cantores Vagantes, mille muusikud mängivad vanade pillide täpsetel koopiatel, ning tenor Veikko Kiiver. Kuulata saab barokiaja heliloojate Kristuse kannatusajaks kirjutatud kammermuusikat.
Pühade-eelsed kontserdid kirikutes kuuluvad Sildose sõnul euroopalikult kultuurse elustiili juurde.

Kontserte pühade puhul
• Ülestõusmispühade eelsel ehk vaiksel nädalal on Tartus neli erilist kontserti.
• Eile kõlas Vanemuise kontserdimajas Bachi missa h-moll.
• Täna kell 19 tuleb Jaani kirikus ettekandele Brahmsi «Saksa reekviem».
• Homme kell 18 algab Peetri kirikus kontsert-jumalateenistus, kus kõlab Haydni «Lunastaja seitse sõna ristil».
• Homme kell 19 saab Jaani kirikus kuulata Bachi, Telemanni, Buxtehude ja Heinicheni kammermuusikat.

13.04.2006