Loe

Ugala esinäitlejanna suundub Tartusse

Tiina Sarv, Sakala

Tiina Sarv, Sakala

Hilje Murel rõõmustab Viljandi publikut veel «Libahundis» ja «Mari-lynis», aga need lavastused, mille peaosades ta tartlaste ette astub, on juba Vanemuise mängukavas kirjas.

Ugala esinäitleja Hilje Murel sai pakkumise ühineda Vanemuise draamatrupiga läinud aasta kevadel ja hiljuti otsustas ta selle vastu võtta.

Küsimusele, kas see on mingil määral ajendatud Liina Olmaru tööleasumisest Ugalasse, vastas Hilje Murel kindlalt eitavalt.

Südames esikohal

«See ei ole üldse seotud ühegi isikuga, kui, siis ehk minu isikliku eluga,» lausus näitlejanna. Nimelt elab ta elukaaslane Tartus ja pidev sõitmine on tüütu.

Hilje Murel on Võrust pärit ja Tartust on tal lähem ka kodus käia.

Lahkumise muudab talle kergemaks see, et kaks etendust, milles tal on suured ja rasked rollid, «Libahunt» ja «Marilyn», lähevad mängukavast niikuinii maha. Jäävad «Börs ja Börsitar» ning «Krabat».

Ugala oli Hilje Mureli esimene töökoht pärast lavakunstikooli lõpetamist ja ta ütles, et Viljandi teater on tema südames esikohal veel tükk aega.

Taas peaosad

Vanemuises on Hilje Murelil tulemas samuti suured rollid. «Õpin Reko Lundani draama «Suurema kurbuseta» peaosa. Ja jälle teeme koos Ingomariga Ravenhilli,» rääkis näitlejanna.

Ingomar Vihmari lavastatavas Mark Ravenhilli ja veel kolme dramaturgi koostöös valminud näidendis «Võta mind!» on Hilje Murelil osa.

Ta ütles, et on nõus oma vastse kolleegi Merle Jäägeri ütlusega, et Tartu on elamiseks parim koht. «Ka sealsed töökaaslased on mu väga hästi vastu võtnud. Vanemuine on küll Ugalast palju suurem, aga draamatrupp on seal isegi väiksem kui Viljandis,» lausus ta.

Vanemuise draamajuhi Sven Karja selgitust mööda kutsuti Hilje Murel Tartusse sellepärast, et teatril oli vaja üht väga head näitlejannat.

Saarlasi kisub maailma

Kui Hilje Mureli lahkumine Viljandist on kindel, siis tema kolleegide Ott Aardami ja Karol Kuntseli (pildil) sügisene maailmareis on esialgu veel unistuse staadiumis. Saaremaalt pärit näitlejate hing ihkab laia maailma — on ju sealsed mehed ikka ookeane kündnud ning uusi maid ja rahvaid avastanud.

Ott Aardam (pildil) tunnistas, et idee reisima minna on olnud juba tükk aega, aga teatritöö pikki sõite ei võimalda. Nii tulebki vähemalt ajutiselt minna päriseks. «Teatrile teeb see asja muidugi keeruliseks.»

Mehed ei reisi esiisade kombel, vaid võtavad ka naised kaasa. Seepärast on Ott Aardam veidi mures oma abikaasa, Vanemuise näitlejanna Laura Petersoni pärast, kel on Tartus lõppemas sisseelamisperiood ja hakanud tulema suured rollid. Siiski ei lõpeta teater näitlejannaga töölepingut, vaid ainult katkestab selle.

Ei sõida ümber maailma

Kuulduse, et tegemist on ümbermaailmareisiga, lükkavad Ott Aardam ja Karol Kuntsel kohe ümber, öeldes, et on lihtsalt plaaninud sügisel veidi ilma vaatama ja ennast täiendama minna.

Algust tehakse ilmselt Indiast. Sõidetakse sinna ja siis vaadatakse, mis edasi saab. «Oleme internetist uurinud, et seal korraldatakse põnevaid teatri õpitubasid.»

Karol Kuntseli sõnul ongi üks sõidu eesmärk end erialaselt täiendada ja külastada võimalikult palju teatrifestivale.

«Kõige rohkem tõukas tagant see, et vanus on juba sealmaal — varsti ei võta enam niisugust hullumeelset asja ette, et sõidad spontaanselt mingisse punkti maailmas ja vaatad, mis edasi saab,» rääkis ta.

Kummagi sõnul ei tähenda minek isegi lõplikku lahkumist Viljandist, kuigi Ott Aardam arvas, et pärast naisega koos oldud aastat viimaks enam kaugabielu elada ei tahaks.

Karol Kuntsel lisas, et kõik sõltub olukorrast ja võimalustest. 

11.01.2008