Loe

Tubina monument hakkab silma ja kõrva

Tartu Postimees

Helilooja ja dirigendi Eduard Tubina mälestuseks Vanemuise ees avatud monument pakub lisaks vaatamiselamusele erinevaid kuuldepilte.
Kujur Aili Vahtrapuu ja arhitekt Veronika Valgu kavandatud kolmemeetrise ja pooletonnise pronksist dirigendikuju juures on 36 valgustiga ning neli kõlariga istet.
Hääleallikaid on ka nõlvale kümne nädalaga tekkinud terrassi seinas ning teatrihoone varikatuse all.
Nendest hakkas eile kõlama salvestisi, mille on loonud maailmakuulus prantsuse helidisainer Louis Dandrel. «Salvestisi on mitmele erinevale vanuseastmele, ka neile, kes on alles ema kõhus,» selgitas ta rõõmsalt.

Helipildid teatri ees

Helipiltide hulgas on kaks erilist: kell 12.30 ja kell 18.30 kõlab kümme minutit järjest kollaaži Tubina muusikast.
Skulptor Vahtrapuu nimetas Tubina mälestusmärgi loomisel suurimaks naudinguks just helilist poolt. «Siin on peidus igasuguseid muusikalisi sõnumeid,» ütles kujur.
Terrassi seinal on tosin arvutiga ühendatud gongi. Kui mälestusmärgi vaatajad löövad gongidele, saavad nad sekkuda helipiltide loomisse. Näitlejate esituses tuleb kuuldele ka luuletekste, mida Tubin on kasutanud oma loomingus.

Eduard Tubina poeg

Avamistseremooniat filmis algusest lõpuni Eduard Tubina poeg Eino Tubin, kellega koos viibisid Tartus tema abikaasa ning tütar ja väimees. Kõik nad elavad praegu Türgis.
«See on üks väga uhke mälestusmärk,» ütles praegune kirjanik, endine ajakirjanik Eino Tubin. «Terve see suursugune heliseade ja need istmed ja… Ma olen väga õnnelik.»
Rahvusvahelise Eduard Tubina Ühingu esimehe Vardo Rumesseni sõnul on helilooja Eduard Tubin maailmas kõige suurema tähelepanu leidnud tartlane. «Mälestusmärk vastab Tubina olemusele ja teeb Tartule au,» ütles Rumessen.

20.06.2005