Loe

Tripp tembutab Kessuga laste ees koduselt

Tartu Postimees, Anu Jalas

Tartu Postimees, Anu Jalas

Kristo Tootsi lavastus «Kessu ja Tripp» põhineb Robert Vaidlo jutustustel Kessust ja Tripist, neid pole varem teatris lavastatud, kuigi paljudel on kindlasti meeles omaaegne telelavastus.

Toonasteks tegelasteks teleris olid kollaste patsidega Kessu Ester Pajusoo kehastuses ja kõrvuni venitatud suuga teatrinukk Tripp (Väino Luup). Nagu juba telelavastuses, on ka praeguse lavastuse tugevuseks Robert Vaidlo mõnusalt vaimukas tekst: dialoog on läbivalt tugev ja kaasahaarav.

Lavastaja Kristo Toots, tuntud kui Miksteatri näitleja, on osanud Vaidlo teksti («Kessu», 1978, ning «Kessu ja Tripp», 1988) ellu äratada nappe vahendeid kasutades. Kessu ja Tripi fantastilised seiklused on vaatajate ette toodud ehedalt lapselikul, kodustest mängudest tuttaval kombel.

Lapselik õhustik

Lavastuses ei näe papist dekoratsioone ja trossi pidi lava kohal hõljuvaid tegelasi: helikopter tehakse toolidest, ostukorvina kasutatakse kastrulit, rongi mängitakse laudlina all jne. Lapseliku õhustiku loomisel on tähtis ka ruum, kus tegevus käib – mänguasjamuuseumi juurde kuuluv Teatri Kodu on hubane ja intiimne, kuid samas pidulik koht.

Erinevalt telelavastusest, kus Tripp oli nukk, mängivad Kristo Tootsi lavastuses nii Kessut kui ka Trippi päris näitlejad.

Suure tuttmütsiga nuku asemel on laval väga pikka kasvu ja väga väikese mütsiga elurõõmus kloun (Martin Kõiv). Seikluste eestvedaja Tripi kaasahaarav tembutamine tõuseb rohkem esile ning Kessu tegelaskuju (Liisa Pulk), kes on tõesti «üks tavaline lühemat kasvu plikatirts», nagu kirjeldab Robert Vaidlo, jääb pisut varju.

See võib aga tõenäoliselt olla mõjutatud ka rollide erinevatest iseloomudest. Kõivu Tripp on meeldejäävam ning pole võimatu, et mõnele näitlejale lihtsalt sobib maskiga mängimine.

Veel teeb lavastuses kaasa Maarius Pärn, lava tagaplaanil istuv tegelane, kes kitarril ja suupillil musitseerides elavdab seiklusi. Pärna mängida on hiljem ka Lohe, kes pesitseb külmkapis.

Lastele meeldib

Suur Tripp ja väike Kessu tuletavad meelde mõne aasta eest Eesti TVs näidatud väga populaarse telesarja «Buratino» tegelasi. Tripis leidub midagi puudelkoer Artemonist ning oli näha, et lastele selline kuju jätkuvalt meeldib. Võib-olla oleks kõnealustel Kessul ja Tripil endalgi potentsiaali mõnes lastesaates esineda.

Kohati muutus lavastuse huumor küll liialt jämekoomiliseks, ent see polnud õnneks valdav.

Tunnike naljakaid seiklusi ja põnevaid tegevusi Teatri Kodus võiks sobida iga nelja-aastase ja suurema teatrihuvilise nädalavahetusse.

Teatri Kodus
• Vanemuine esietendas 19. novembril Teatri Kodus lastelavastuse «Kessu ja Tripp».
• Robert Vaidlo tekstid on lavastanud Kristo Toots.
• Kunstnik Maarja Meeru, valguskujundaja Martin Meelandi.
• Mängivad Liisa Pulk, Martin Kõiv ja Maarius Pärn.
• Publikul palutakse etendusele minekul kodunt kaasa võtta vahetusjalatsid.
• Teatripileti hinna sees on teatrinukkude muuseumi külastus.
Allikas: Vanemuine 

 

22.11.2011