Loe

Toomas Edur: ma tulen tagasi!

Postimees

Age Oksa lavapartneri Toomas Eduri jalavigastus, mis tabas tantsijat Jaapanis, on osutunud tõsisemaks kui Eestisse jõudnud järelkaja – Achilleuse kõõluse rebendist paranemiseks kulub vähemalt pool aastat.
See tõmbab kriipsu peale siinse kuulsaima tantsupaari suurejoonelistele autoriõhtutele Londonis, mis olid planeeritud aprilli lõppu.
Edur pidanuks koos Oksaga üles astuma ühel Londoni tähtsamal tantsuareenil, 1500-kohalises Sadler’s Wellsis – ja seda koguni viiel õhtul järjest. Sadler’s Wells reklaamis eestlaste autorikava kui üht kevadhooaja magnetit. Veel eelmisel aastal nimetas Edur seda oma karjääri ehk suurimaks väljakutseks.

Halva aasta kroon

«See on otsekui kroon halvale aastale,» ütles Toomas Edur eile rusutult oma Londoni kodust. «Ootasime pikisilmi, millal see ometi lõpeks.»
Nimelt mattis Age Oks aasta algul oma isa, kõige paremini ei läinud ka Oksa ja Eduri peamisel tööandjal Inglise Rahvuslikul Balletil, kes jättis finantsprobleemide tõttu ära suurlavastuse – oktoobris esietenduma pidanud Michael Corderi balleti «Ohtlikud suhted», kus eestlastel pidi olema peaosa. Helgemat poolt jääb meenutama siiski Olivier’ teatriauhind.
Vigastus, mille Edur sai jõulude ajal «Pähklipureja» etenduse ajal, jätab ta lavalt eemale vähemalt pooleks aastaks. «See on tõsine trauma, eriti sellises eas, ent arsti sõnul läks operatsioon väga hästi ja ma ise olen lootust täis,» ütles 35-aastane tantsija.

Lükkub tulevikku

Endine tipptantsija ja praegune Estonia balletijuht Tiit Härm usub samuti, et Edur ronib mustast august välja. «Selliseid asju juhtub tipptantsijatega tihti – mõelge ise, milline koormus luudele ja lihastele langeb.»
Distantsilt olukorda hindava Härmi sõnul peaks seda laadi vigastusest paranemiseks kuluma tavaliselt kolm-neli kuud. «Sõltub muidugi konkreetsest inimesest, ent ka tänapäeva meditsiin saadab korda imeasju.»
Jaanuaris pidid Oks ja Edur alustama autorikava proovidega, vanade hittide – «Rai-monda» 3. vaatuse grand pas’ ja George Balanchine’i «Who Cares?» kõrval pidid sellel ettekandele tulema ka päris uued tööd, sh spetsiaalselt endale tellitud duett Javier De Frutoselt, kes on üks põnevamaid viimastel aastatel esile kerkinud moodsa tantsu koreograafe Suurbritannias.
Varem pole Eduril nii tõsist traumat olnud. Viimane suurem vigastus oli 1997. aastal, kui ta murdis varbaluu ja väänas jalga.
Eilse seisuga valmistas Sadler’s Wells ette pressiteadet, et Oksa ja Eduri autorikava lükkub määramata ajaks tulevikku. «Kahju, sest piletimüük oli läinud hästi vaatamata sellele, et vahetult enne meid pidi Sadler’s Wellsis esinema Sylvie Guillem,» nentis Edur.
Vigastuse tõttu ei saa Edur tantsida ka jaanuari lõpus Vanemuises, kus ta teeb koos Age Oksaga kaasa «Pulmareisis». Edurit asendab Vladimir Arhangelski.

05.01.2005