Loe

Tipptantsija Toomas Edur toob publiku ette oma esiklavastuse

Tartu Postimees

Vanemuises esietendub klassikalise balleti õhtu «E-duur», mille pealkiri on tuletatud seni balletitantsijana säranud Toomas Eduri mitmel pool maailmas tuntud perekonnanimest.
«E-duur» koosneb kahest pooletunnisest osast. Esimeses pooles kõlab kolm osa Pjotr Tšaikovski «Souvenir de Florence´ist». Koreograafi-lavastaja debüüdi teinud Toomas Edur on tähelepanu keskmesse seadnud tantsijad Andrus Lauri ja Mari Savitski.
Teises pooles, kus peaosas tantsib Hirotaka Seki, tulvab kõlaritest saali Wolfgang Amadeus Mozarti muusika. Lavastaja on sealjuures kasutanud kümmet kuulsa austerlase helitööd. Need võimaldavad esitada nii lõbusust kui ka kurbust ja mõtlikkust.
Sellises koosluses näeb end ka Edur: «Üks osa minust on tõsine mõtleja, aga teine osa on rõõmus ja helge, positiivne.»
Balletiõhtu kujunduses on rohkesti kangast ja mitut moodi valgust. Inglise Rahvusballetis «Uinuva kaunitari» lavastuse kujundanud Peter Farmeri sai Edur nõusse «E-duuri» kujundama üllatavalt kergesti.
Rohket dekoratsiooni ei ole täna esietenduvas balletiõhtus lavastaja meelest tarvis. «Nii tuleb tantsu ilu ja energia paremini esile,» lisas ta.

Pärast vigastust taas laval

Seni üksiknumbreid põhiliselt endale ja Age Oksale – oma partnerile elus ja laval – loonud balletitantsija võttis lavastusdebüüdi Vanemuises ette muu hulgas seepärast, et tal tekkis tantsimisse kümnekuuline paus.
Kui ta esines mullu detsembris Jaapanis, vigastas ta laval oma hüppeliigest. Nüüd, peaaegu kolm nädalat tagasi, tantsis ta Inglise Rahvusballeti trupis taas kaasa «Uinuvas kaunitaris». Ajalehe The Times arvustus märkis tema lavalenaasmist tunnustavalt.
Järgmine lavastus, mida tipptantsija koreograafi ja lavastajana ette võtab, ei ole praegu veel teada.
«Paar päeva tagasi mõtlesin, et peaksin juba hakkama sellele mõtlema,» muheles Edur. «Kuulan ilusat muusikat ja… kes teab…»
Vanemuise balletijuht Mare Tommingas on seisukohal, et balletitrupp õpib midagi juurde igalt uuelt lavastajalt. Mida nimelt on andnud vanemuislastele Edur?
«Kui nii suur professionaal tuleb sellisest teatrist nagu Inglise Rahvusballett, kus on ainult tipptantsijad koos, siis ei saa olla küsimust, mida õppida – iga tema näpuliigutust, iga tema sammu,» rääkis Tommingas.

Teine uuslavastus

«E-duur» on Vanemuise nüüdsel hooajal «Tantsumaratoni» kõrval teine esietenduseni jõudnud tantsulavastus. Kolmandat, «Sõduri lugu», näevad vaatajad esimest korda 3. märtsil.
Balletitrupp osaleb ka opereti «Nahkhiir» lavastuses, mis esietendub 25. veebruaril, ning aastavahetusballi eeskavas.

Kaheosaline balletiõhtu «E-duur»
• Täna esietendub Vanemuise suures majas kaheosaline balletiõhtu «E-duur», mille on lavastanud Toomas Edur (36, pildil).
• Lava- ja kostüümikujundus Peter Farmer, valguskujundus David Richardson, Toomas Edur ja Tõnu Eimra.
• Tantsivad Mari Savitski, Andrus Laur, Hayley Blackburn, Anton Jakovlev, Hirotaka Seki, Julia Litvinenko, Lilian Sarapuu jt.
• Lisaks esietendusele on «E-duur» Vanemuise mängukavas veel 16. novembril, 16. ja 21. detsembril, 9. märtsil, 6. ja 12. aprillil ning 6. mail.

11.11.2005