Loe

Tippooper toob lavale rea külalisi

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Saali esirea ees, «Rigoletto» noot orkestriaugu servale asetatud, elas ooperisolist Atlan Karp kaasa Giuseppe Verdi muusikale üsna ebaooperlikult – tema käed, jalad ja ülakeha tegid rokkivaid liigutusi.

Pärast proovi selgitas ta oma kaasaelamist sellega, et Verdi rütmid on nii nakatavad, nagu oleks tegemist bändiga.

Alates augustist täieõiguslik vanemuislane Atlan Karp oli eilses proovis ja on ka laupäeval esietenduses krahv Monterone, kuid ta on valmis minema publiku ette ka Mantua hertsogi õuenarri Rigoletto osas.

Et ooperi lavastaja Taisto Noor oli andnud nimiosatäitjale Eduards Cudakovsile enne esietendust paar vaba päeva, siis liikus lavastaja proovis ise laval õuenarri osas.

«Rigoletto» on lugu pimedast armastusest, reetmisest ja kättemaksust. Rigoletto püüab kiivalt kaitsta oma tütart Gildat kurja maailma eest. Paraku ei suuda ta märgata, et tema vahendid selles võitluses on muutunud ebainimlikuks. Nii on kirjas ooperi sisukokkuvõttes.

Kolm peaosatäitjat on Leedust. Hertsogi osas on Kristian Benedikt, Gildat laulavad nii vanemuislane Alla Popova kui ka leedulanna Viktorija Stanelyte ning Maddalenat Vanemuise ooperisolist Valentina Kremen, aga ka leedulanna Jovita Vaskeviciute.

Lavastaja põhjendas külalissolistide kutsumist Leedust ja Lätist sellega, et need maad on lähedal ja nende solistide kuulamine pakub Vanemuise kui ooperiteatri külastajatele suurt rahuldust.

«Alati on meeldiv laulda, kui kolleegid hästi laulavad,» kinnitas ka Atlan Karp. «Mida tugevam tase, seda rohkem pingutad ka ise.»

Vanemuise lavale jõuab ooperite ooperiks tituleeritud «Rigoletto» viiendat korda.Taaslavastamise üheks põhjuseks tõi Taisto Noor asjaolu, et olemas on koosseis, kes saab teha kunstiliselt õnnestunud «Rigolettot».

Aastal 1851 Veneetsias esietendunud ilus kurb lugu on lavastaja sõnul aegumatu. «Aeg selekteerib välja, mis ooper jääb ja mis ei jää,» ütles ta. «Rigo-lettos» on midagi niisugust, mis inimesi puudutab, ja see ongi lavastaja meelest selle ooperi püsimise peamisi põhjusi.

Lavastab Taisto Noor
• 13. oktoobril esietendub Vanemuise väikeses majas Giuseppe Verdi ooper «Rigoletto», mille lavastab Taisto Noor.
• Muusikajuht ja dirigent on Lauri Sirp, kunstnik Aime Unt.
• Osades Kristian Benedikt (Leedu), Eduards ï‚„uda-kovs (Läti), Atlan Karp, Alla Popova, Viktorija Stanelyte (Leedu), Märt Jakobson, Taisto Noor, Valentina Kremen, Jovita Vaskeviciute (Leedu), Karmen Puis jt. 

12.10.2007