Loe

Teod – Janek Joost

Sirp

Janek Joost, “Lotte reis lõunamaale” lavastaja:

Täna esietendub Vanemuise suures majas Andrus Kiviräha, Heiki Ernitsa ja Janno Põldma multifilmil “Lotte reis lõunamaale” põhinev samanimeline lavastus. Miks valisid oma debüütlavastuseks just sellise loo?
Mõttega seda lugu teatris teha tuli lagedale Vanemuise balletijuht Mare Tommingas. Sellest on nüüd juba peaaegu kaks aastat möödas, kui juhtusime sellest rääkima. Alguses rääkisime materjalist, siis mõtlesime, kes võiks keda ja kuidas mängida. Kui selgus, et lavastajat veel pole, siis otsustasingi proovida. Sain selle looga piisavalt kaua “koos olla” – teadsin üsna täpselt, milline see teatri “Lotte” peaks olema.

Miks hakkavad mõned näitlejad lavastama? Miks hakkasid sina?
Võib-olla olude sunnil? Kahjuks pole meil ju lavastajaid väga palju, võrreldes näitlejate arvuga. Ise ma ei nimetakski ennast kogu selle asja juures lavastajaks, pigem vastutajaks, nagu oli Ervin Õunapuu “Adolfi” juures. Samas ma hindan väga seda kogemust. Arvan ja loodan, et ühe lavastuse valmimise juures tavapärasest “teisel pool” olemisest on kasu mu enda tulevastes näitlejatöödes.

Saan aru, et tegemist on pigem nooremale publikule suunatud teatritööga. Kas tegemist on veendumusega, et just sellisele sihtgrupile ongi tahtmine lavastada, või millegi muuga?
Ma olen lastelavastustes üpris palju mänginud. Tihti suhtutakse neisse kuidagi kergemalt, nii näitlejad, lavastajad kui ka teatri tehnilised töötajad. Tahtsin, et “Lottes” oleks väga palju mängurõõmu. Tänu väga lahedatele ja noortele näitlejatele nii see kõik ka praegu on. Kuigi pean kahjuks tõdema, et päris kõiki originaalloo juhtumisi ja seiklusi ei saanud me lavale panna, kuna siis oleks lavastus tulnud ebanormaalselt pikk. Pealegi oleks kogu seda fantastikat üldse tehniliselt väga keeruline lavale tuua.

21.10.2005