Loe

Teatritudeng juhib diplomitöös tähelepanu elu masinlikkusele

Tartu Postimees

Vanemuises esietendub homme «Lendas üle käopesa», mille lavastanud muusikaakadeemia kõrgema lavakunstikooli tänavune lõpetaja Mart Koldits hüüdis üleeile õhtul proovis rõõmsalt, et «asi on purgis».
Purki saamise väljend märkis, et vaimuhaigla sündmustikuga lavastus on valmis vaatajate ette minema. «Loodetavasti ei tule enam midagi muuta kontrolletenduse ja esietenduse vahel,» ütles 25-aastane Koldits.
Eileõhtuse kontrolletenduse publikul oli võimalik veenduda, kui küps on lavakunstikooli diplomitööks valmiv «Lendas üle käopesa» Vanemuises.
Kaks aastakümmet varem mängis sedasama näidendit Noorsooteater. Psühhiaatrite valvsa silma alla toodud mässumeelset kaaki Randle McMurphyt, keda aastatetaguses lavastuses kehastas Tõnu Kark, mängib nüüd Hannes Kaljujärv.
«McMurphy on kaak alguses, mässumeelseks saab ta haiglas,» täpsustas lavastaja.

Masinlikkuse hirm

Oma lavastuses on Koldits muu hulgas esile tõstnud Suure Masina teemat, mille all ta peab silmas muu hulgas seda, et inimesed tunnevad võõristust, alateadlikku hirmu masinliku keskkonna ees.
Lavastaja tõi näiteks vaimuhaigla patsiendi, indiaanipealik Bromdeni (Riho Kütsar). «Ta on looduslaps, kes on pandud elama tehnokraatlikusse keskkonda,» rääkis Koldits. «Ta hakkab kõike nägema väga apokalüptilistes toonides.»
Masinlikus keskkonnas hakkavad inimesed Kolditsa sõnul üksteisesse suhtuma kui masinatesse – sa kas oled efektiivne ja produktiivne või oled haige ja rikkis.
«Toimub vaimne tasalülitamine. Siit ka tugevuse ja nõrkuse teema,» märkis Koldits. «Praeguses Eesti ühiskonnas ei sallita nõrku. Ja inimest, kes ei taha olla edukas, peetakse alaväärseks. Aga kas edukus on alati tugevuse näitaja?»
Lisaks Kaljujärvele ja Kütsarile teevad lavastuses kaasa Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Indrek Taalmaa, Raivo Adlas, Tambet Tuisk, Janek Joost, Ao Peep, Külliki Saldre, Jüri Lumiste, Kais Adlas, Andres Mähar, Lembit Eelmäe, Helena Merzin jt.

Kaks diplomilavastust

«Lendas üle käopesa» on Kolditsa teine diplomilavastus. Detsembris nägi Tallinna Linnateatris rambivalgust «Tšapajev ja Pustota», mille ta ise kirjutas näidendiks Viktor Pelevini romaani põhjal.
Linnateatris vältasid proovid kolm, Vanemuises kaks kuud. Üks erinevusi seisnes ka selles, et näidendi tekstist tulenevalt tahtsid Linnateatri näitlejad enne lavaproove rohkem arutada.
«Siin oli vaid paar-kolm lugemisproovi mööda saanud, kui ma tundsin, et on aeg püsti tõusta ja mängima hakata,» rääkis lavastaja.
Mullu novembri viimasel õhtul Voldemar Panso nimelise preemia saanud Mart Kolditsa koduteatriks saab üsna kindlasti Linnateater. Pole aga välistatud, et ta saab edaspidi mahti teha lavastusi ka Vanemuises.
«Lendas üle käopesa» on märtsis kavas etendada neli korda. Nii neile kui ka teistele Vanemuise etendustele, mida pakub märtsi- ehk teatrikuine mängukava, on kõige soodsam osta pileteid täna.
Nimelt korraldab teater täna pöörase piletipäeva «Häppi Dei», mil teatrikuu teatripiletid maksavad nii suure kui ka väikese maja ning samuti Sadamateatri kassas 25–60 krooni.
Tänavatel on Vanemuise pressiesindaja teatel liikvel kostümeeritud piletimüüjad, kes võivad teha veelgi suuremat allahindlust.

27.02.2004