Loe

Teatrirahval oli pikk peo(öö)päev

SLÕhtuleht

Kui juba Eesti teater kord aastas kokku tuleb, siis käib pidu hommikuni. Eesti vanim kutseline teater Vanemuine võõrustas ja nägi vaeva, teised tegid külalisi.
«Tore oli. Inimesi ja värki,» kiitsid asjaosalised pärast pikka pidupäeva esmaspäeval Vanemuise teatris. See, et teatriinimesed kord aastas ühes Eesti teatrimajas kokku saavad, on tava, mis ilmselgelt niipea lõppeda ei taha. Õnneks. Sest muidu satuvad nad kokku juhuslikult või tööasjus. Teatripäev toob nad vähemalt kokku sel kombel, et keegi ei asu silmapaistva agarusega tööjutte ajama. Need on teatriinimeste jõulud.
Sedapuhku oli iga-aastaseks jõulupeoks ohtralt ruumi: peale Vanemuise teatri ka selle külge haakunud kontserdimaja. Ei saaks öelda, et ükski ruum oleks inimesist tühi olnud. Vastupidi, nii palju teatrirahvast polegi vist ükski varasem teatripäev kokku toonud. Sest lisaks näitlejatele olid seekord peole palutud ka need sajad lavatagused töötajad, kelle hool ja entusiasm jäävad alati kardinate taha. Just see, et pidu peeti nii teatri- kui ka kontserdimaja katuse all, võimaldas Vanemuisel sedavõrd arvukalt külalisi võõrustada.
Pärast pidulikku teatriauhindade kätteandmist, millest ETV vahendusel kogu Eesti osa sai, kogunes enne südaööd suurem osa seltskonnast veel kord teatrisaali, kus oma preemiaid jagasid Eesti Raadio (laureaat Üllar Saaremäe), Eesti Autorite Ühing ja teised organisatsioonid. Enamik Eesti teatreid tunnustas võõrustajate külalislahkust oma eeskavaga, kus suurima aplusi teenis Rakvere teater stiilse paroodiaga Vanemuise kuulsast lauluõhtust «Kaunimad aastad su elus».
Mürtsu ja naeru oli mõlemas hoonetiivas. Samavõrd agaralt, kui löödi tantsu Vanemuise näitleja Aivar Tommingase ansambli saatel, veeretati ka seltskonniti juttu.
Sest paraku – kibe tõde – kui tihti näitlejad, ja veel eri teatritest ikka kokku saavad.
Ning kuigi teatrirong osa rahvast keset suurt ööd Rakvere ja Tallinna poole tagasi viis, ei tähendanud see peo lõppu.
Vastupidi. Suurem osa külalisi kenasti koju saadetud, sai pidu alles õige hoo sisse.

29.03.2006