Loe

Teatripäev viib publiku paradiisi

Tartu Postimees

Teatri legendaarseimad mehed ja naised, kes on siit ilmast lahkunud, valmistuvad teatrijuubeliks. Nad elavad pilves, mille direktor on Vanemuine.
Vanemuisel (Andres Dvinjaninov) on juhiülesannete täitmiseks vähe aega, sest ta käib muusikuna naaberpilvedel haltuurat tegemas. Nii peabki juubeliks «Hamletit» lavastada kavatsev seltskond pealuu asemel kapsapeaga leppima.
Draamateatri noor näitleja Ott Sepp, kes sügisel liitub Vanemuise näitetrupiga, mängib täna esietenduvas «Teatriparadiisis» kaht osa – tema kehastatud Theodor Altermann saab Kaarel Irdilt ülesande valmistuda Lenini rolliks.
Altermanni ei mäleta isiklikult keegi, sest see Estonia teatri asutajaid heitis hinge aastal 1915. Seepärast mängib Sepp üldistatult noort näitlejat.

Panso ja Ird

Oma vanemate kolleegide rolliloomistest tõi noor näitleja esile Raivo E. Tamme ja Aivar Tommingase, kes kehastavad vastavalt Voldemar Pansot ja Kaarel Irdi nii, nagu inimesed neid praegugi mäletavad.
Andrus Kivirähki «Teatriparadiisi» lavastaja Ain Mäeots on arvamusel, et publikust saab elamuse ka see osa, kes teatriajalugu ei tunne. «Vaatajal peab olema vaid natuke teatriarmastust – küll see lavastus siis toimib,» ütles ta.
Shakespeare’i «Suveöö unenäost» mõneti mõjustatud näidend on määratletud kui teatraalne jant kahes vaatuses. Kuid lõpus kostab ka tõsisemat nooti.
Oma lavastust määratleb Mäeots kui legendide kummardamist heatahtliku muigega. «Teatriajaloos on piisavalt palju püha,» lisas ta. «On oht, et see kõik muutub õõnsaks legendiks.»

Kõik Eesti teatrid

Lisaks ajaloolistele teatritippudele ilmub täna Vanemuisesse meieaegseid teatritegelasi, sest Tartusse on kutsutud kõikide Eesti teatrite töötajad. Suur osa neist saabub rongiga kell 17.50.
Kui Aivar Mäe raudteejaamas tervituse öelnud, suundub rongkäik Vanemuise poole. Kell 19.45 algab teatriaasta auhindade tseremoonia, millest teeb otseülekande ETV.

27.03.2006