Loe

Teatrilavale tuleb elusa heliga film

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Lavastaja Roman Baskin teeb Vanemuise väikeses majas täna viimase proovi näidendiga, milles leidub kajastusi rootsi filmi- ja teatrikuulsuse, tänavu suvel surnud Ingmar Bergmani elust.

Näidend «Lärmab ja veiderdab», mis on kirjutatud 1993. aastal, seab tähelepanu keskmesse Ingmar Bergmani onu Carli, kes Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema andmeil esineb kõrvaltegelasena ka teistes Bergmani autobiograafilistes teostes.

Kohati tragikoomiline

Vaimselt tasakaalutu Carl üritas ennast teostada leiutajana. Näidendis saab ta hakkama nn rääkiva tummfilmiga.

«Väga suur eneseteostuse soov on kohati tragikoomiline,» ütles Roman Baskin. «Selles näidendis on ka tragikoomiline episood filmikunsti ajaloost. Kolm aastat enne tõelise helifilmi tulekut leiutas Carl elusa heliga filmi.»

Nii hakkabki vanemas keskeas insener Carl Åkerblom (Aivar Tommingas) aastal 1925 koos oma noore kihlatu Pauline Thibault’ (Marika Barabanštšikova või Helena Merzin) ja emeriitprofessor Osvald Vogleriga (Raivo Adlas) mööda Rootsit reisima, et demonstreerida kino ja teatri ristandit.

Teises vaatuses on laval ühe maanurga seltsimaja, kuhu on üles tõmmatud voodilina, et kümmekond huvilist saaks vaadata Carl Åkerblomi filmi «Lõbutüdruku rõõm».

Bergmanit absoluutse elukuulmisega meheks nimetanud Baskini sõnul on rootsi filmi- ja teatrikuulsuse tegelased ülitundlikud.

«Võib-olla paljuski sellised nagu Carl. Peaaegu psühhiaatriahaigla klient, aga tegelikult hästi tundlik, peenekoeline, sisemiselt väga haavatav, kohati tasakaalutu ja eluvõõras natuur,» rääkis ta.

Kaks surma

Ingmar Bergman suri tänavu suvel. Lavastuses «Lärmab ja veiderdab» üht filmihuvilist, kooliõpetaja Märta Lundberg’it kehastama pidanud Maimu Krinal suri kaks nädalat tagasi. Tema osatäitmise võttis üle Vanemuise kooriartist Tiina Tikk.

Filmikuulsuse näidend
• Vanemuise väikeses majas esietendub 15. detsembril Ingmar Bergmani kahevaatuseline näidend «Lärmab ja veiderdab».
• Sama näidendi järgi valminud telefilm esilinastus Rootsis 1997 ja osales Cannes´i filmifestivalil pealkirja all «In the Presence of a Clown» («Klouni seltskonnas»).
• Bergmani näidendi lavastab Roman Baskin, kunstnik on Ervin Õunapuu, kostüümikunstnik Ann Lumiste, muusikaline kujundaja Tõnu Naissoo, liikumisjuht Janek Savolainen, valguskujundaja Martin Meelandi.
• Mängivad Aivar Tommingas, Helena Merzin, Marika Barabanštšikova, Külliki Saldre, Raivo Adlas, Ao Peep, Hannes Kaljujärv, Herta Elviste, Kais Adlas, Enn Lillemets jt. 

14.12.2007