Loe

Teatrilava täidab basseiniga iluaed

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Richard (Hannes Kaljujärv) ajab rõõmsalt rõivad seljast ja ronib basseini. See veesilm kaunistab tema abikaasa Jenny (Maarja Jakobson või Helena Merzin) hooldatud aeda, mis aga rahanappuse tõttu on triiphooneta.

Triiphooneta ja uue muruniidukita ja teise autota ei tunne Jenny end kuigi hästi, sest nii tundub pere elujärg talle tutvusringkonnaga võrreldes selge allajäämisena. Ühel hetkel tekib aga koduperenaisel võimalus teenida nii palju, et raha on jalaga segada.

Edward Albee näidendi «Kõik aias» Vanemuise suures majas lavastanud Roman Baskini sõnul on tegemist looga, milles on olulisel kohal arutu eneseupitamise ja võltsprestiiži teema.

Esimest korda

Esietendus on täna õhtul. Roman Baskin võttis esimest korda lavastada draama, mille autoriks on juba pool sajandit näidendeid kirjutanud Albee. Ja aastast 1967 pärit «Kõik aias» on Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema andmeil esimene Albee näidend Vanemuise laval.

«Albee vaatleb oma näidendites inimesi piirsituatsioonides, see on väga põnev dramaturgia alus,» ütles Roman Baskin. Albee paneb oma tegelased rasketesse olukordadesse valikuid tegema ja lahendusi otsima. «Sageli on need lahendused üsna valusad ja valikud üsna karmid,» rääkis lavastaja.

Vanemuise trupiga esimest korda lavastajana kokku puutunud Roman Baskin leidis eest näitlejaid, kes on «heas mõttes draamanäljas», ja nimetas seda heaks näitajaks.

Muid esmakordsusi

Täna esietenduv «Kõik aias» sisaldab muidki esmakordsusi. Tegemist on esimese lavakujundusega, mille on Vanemuise peakunstnikuna loonud esimesi kuid selles ametis Kristiina Münd. «Lülitusin ettevalmistusprotsessi viimasel hetkel ja pidin sisuliselt kahe nädalaga tegema maketi ja kostüümikavandid,» ütles ta.

Lavastaja nimetas lavale põneva aia kujundamist suureks väljakutseks seda enam, et Albee on kirjutanud originaalis näidendi tegevuse majas arenevaks. «Ma arvan, et Kristiina on olnud tubli – lava aitab näitlejatele kaasa,» rääkis Roman Baskin. «Hea lavakujundus on selline, kus näitlejal on hea ja põnev olla, huvitav liikuda, mis on liigendatud. Kristiinale peab Vanemuises oma ideede läbisurumiseks ja võitlemiseks jõudu soovima.»

Lavastuse kahes vaatuses on peaaegu kogu aeg laval Hannes Kaljujärv ning külalisnäitleja Maarja Jakobson (ka esietenduses) või Helena Merzin. «Kõik aias» on Maarja Jakobsonil esimene Vanemuise lavastus, milles ta osaleb pärast lavakunstikooli lõpetamist. (Üks tema lennu lõputöid «Ihnur» tuli vaatajate ette Vanemuises sügisel 1999.)

Teistes osades astuvad vaatajate ette Jüri Lumiste, Külliki Saldre, Ott Sepp, Merle Jääger, Riho Kütsar, Marika Barabanštšikova või Katrin Pärn (ka esietenduses), Margus Jaanovits, Piret Simson ja külalisnäitleja Leino Rei. Viimane mängib samuti esimest korda Vanemuise trupis.

Vanemuise 137. hooaja järgmise uuslavastuse, koomilise ooperi «Abieluveksel» esietendus on juba nädala pärast, 30. septembril väikses majas.

Esietendus • Vanemuise suures majas esietendub täna näidend «Kõik aias», mille on kirjutanud ameerika näitekirjanik Edward Albee. • Tõlkinud Lydia Mölder ja Jaak Rähesoo. • Lavastanud Roman Baskin (pildil), kunstnikutöö on teinud Kristiina Münd.

22.09.2006