Loe

Teatrikuule sobilik näitus

Siiri Toomik, Võrumaa Teataja

Siiri Toomik, Võrumaa Teataja

NÄITUS: Märts on teatrikuu. Sel puhul pakub Võrumaa muuseum vaadata Vanemuise teatri elupõlise kunstniku ja lavakujundaja Meeri Säre näitust „Horisondid”.

Teatrikunstniku töö on väga mitmekülgne: kunstnik peab nägema lavastust kui tervikut, peab suutma oma kujundusega toetada ja võimendada lavastaja ideid ja mõtteid. Heal lavakujundusel on suur osa mõjusa teatrielamuse sünnis. Lavakujundust kavandades teeb kunstnik valmis ka maalitud tagaseinad ehk horisondid. Näitusel on välja pandud poolkaares ja kogu lava tagaosa haaravate nn ringhorisontide maketid, joonised ja kavandid etendustele „Madalik”, „Rätsep Õhk ja tema õnneloos”, „Tiina”. Samuti sirgelt lava tagaossa riputatud taustade maketid etendustele „Bambi” (1987), „Chicago” (1969), „Giselle” (1970). Peale horisontide on näitusel veel kostüümid ooperile „Kelmuste kool” (1984), plakateid lavastustele ja lavamaketid etendustele „Chicago” (1969) ja „Guajaana Jonny” (1969). Kuulata saab samadel etendustel kõlanud muusikat.

Näitus „Horisondid” märgib 50 aasta möödumist Meeri Säre esimesest kunstnikutööst Vanemuises, milleks oli Teuvo Pakkala näidend „Parvepoisid”. Ka selle etenduse horisondijoonised ja muusika on näitusel esindatud.

Meeri Säre on Võru muuseumirahva ammune hea tuttav ja Kreutzwaldi mälestusmedali laureaat 1998. aastast. Tema näitus jõudis Võrru tänu Tartu linnamuuseumi ning teatri- ja muusikamuuseumi lahkele abile.

Muuseumi väikeses saalis on Anneli Säre pastellmaalide näitus „Eestimaa hetked”. Anneli Säre on erialalt tekstiilikunstnik, kes tegeleb pühendunult puuetega inimeste abistamisega. Ta on Eesti puuetega inimeste kunstiühingu asutajaliige ja ühingu juhataja. Praegu on ta kunstikoordinaator õppekeskuses Juks, kus kunstiga tegelevadki puuetega inimesed.

See näitus avab vaatajale hetki meie oma Eestimaalt, kohtadest, kus kunstnik on end hästi tundnud ning kuhu ta ikka ja jälle tagasi tahaks minna.

Võru näitus on ema ja tütre Meeri ja Anneli Säre esimene ühisnäitus ning jääb avatuks 1. aprillini.

29.03.2007