Loe

Teatrijuht: publik pole žüriiga ühte meelt

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson


Eesti teatriliit avalikustas teatriaasta auhindade võimalike saajate nimekirja. Kolmežanriline Vanemuine on selles esindatud kui ooperi- ja balletiteater. Mida arvab asjast teatri juht Toomas Peterson?

Kui rahul on Vanemuise juhtkond teatriaasta auhindade nominentide nimekirjaga?

Muusika ja tantsu osas on Vanemuine nominentide nimekirjaga rahul, on seal ju ära märgitud ooper «Jevgeni Onegin», samuti meie balletisolist Hayley Blackburn ja balletitrupi raudvara, väga mitmekülgne Aivar Kallaste. Oleks soovinud näha ka ooperit «Rehepapp», mis nii meie endi kui publiku arvates on väga vaatamisväärne lavastus.

Draamatükkide nimekiri ei ole rõõmustav, sest meie arvates on auhindu väärt sõnalavastusi Vanemuises küll. Hea meel on sellest, et publik pole žüriiga ühte meelt ja tuleb kõiki meie lavastusi vaatama.

Kuidas põhjendate, et teatriaasta auhindade võimalike saajate hulka ei ole nimetatud ühtegi Vanemuise sõnalavastust?

Otsust põhjendada saavad otsuse teinud žürii liikmed. Eestis tuleb lavale ikka väga palju ja väga eriilmelisi lavastusi ja sealjuures on inimeste, sealhulgas žüriiliikmete maitsed ja ootused erinevad.

Ju siis ei vastanud meie sõnalavastused žüriiliikmete maitsele. Tean siiski, et mitmed meie asjad olid arutlusel, nii et sihiteadlikku Vanemuise eemale jätmist kindlasti ei olnud.

Kas pole imelik, et nominentide hulgas ei ole näiteks Uku Uusbergi lavastust «Paplid tuules» koos Hannes Kaljujärve, Jüri Lumiste ja Aivar Tommingase suurepärase näitlejatööga ega ka Andres Mähari osatäitmist lavastuses «Hea põhjatuule vastu»?

Mulle isiklikult tundub see samuti kahtlemata imelik, sest need lavastused meeldisid mulle väga. Kuid meil on arvamusvabadus ja ma ei näe mingit põhjust seda vaidlustada. Seda enam, et žüriiliikmetel on kahtlemata võimalik kogeda enam eripalgelist teatrit, kui see on minul oma arvamuse kujundamiseks võimalik.

Kui pädevaks saab pidada sõnalavastuste žüriid, kuhu kuuluvad Luule Epner (esimees), Katri Aaslav-Tepandi, Kalju Orro, Monika Larini, Jaak Allik, Madis Kolk ja Lilja Blumenfeld? Vahest ei ole nad siiski kõik näinudki kõiki Vanemuise sõnalavastusi?

Ma ei sea žürii pädevust kahtluse alla. Samuti ei oska ma vastata, kas ja kui mitut Vanemuise sõnalavastust žüriiliikmed on näinud. Lõpuks on see nende valik ja iseäranis kultuurivaldkonnas ei ole võimalik teha kõigi ootustele vastavaid otsuseid.

Nüüdses parimate teatritegude nimekirjas ei ole üldse märgitud Tartu Uut Teatrit. Väärinuks seda ju näiteks Ivar Põllu lavastatud «Autori surm» või Renate Valme füüsilise teatri trupi lavastus «Pure mind». Kas pole kummaline, et neid ei ole tunnustatud?

Küllap oleks väärinud needki tunnustust. Kuid aastad ei ole vennad ja ei ole reaalne igal aastal auhinda soovida, kui Eestis sünnib nii tohutult palju uuslavastusi.

Kui suured tunduvad äsja esietendunud «Fanny ja Alexandri» šansid saada järgmisel aastal samal ajal teatriaasta auhinda?

Eks see sõltu järgmise aasta sõnalavastuste auhindade žüriist ja sellest, kellega võrdlusest otsus peaks sündima. Minu arvates on «Fanny ja Alexander» igatahes väga kõva kandidaat. 

04.03.2014