Loe

Teatrihorisondid ulatusid näitusele

Helju Vals, Tartu Postimees

Helju Vals, Tartu Postimees

Veebruari algul Vanemuises vaatajate ette tulnud «Giselle» kiskus mõtted aastasse 1970, kui samas teatris lavastas sama balleti Anna Šelest ja kujundas Meeri Säre.

Tookordsest kujundusest on Tartu Linnamuuseumis Meeri Säre teatridekoratsioonide näitusel vaadata kaks horisonti.

Miks «Horisondid»? Nii küsib kunstnik oma näituse tutvustuses. Pealkirja selgituseks avab ta mõttes sõnaraamatu, kus öeldakse horisondi kohta vaatepiir, silmapiir. Teatris on sellel sõnal laiem tähendus, seal tähendab see lava tagumist osa.

Teatrilummuses

Maalitud tagaseinu, nn horisonte – näitusel on «Giselle´i» esimese ja teise vaatuse tagasein – on Meeri Säre teinud paljudele lavastustele, küll ringhorisonte, küll aknataguseid looduspilte, küll projekteeritud horisonte. Ka eesriie ja vaheriie on mitut puhku, ja andekalt, horisondi ülesannet täitnud.

Päris algus ulatub Tartu 2. keskkooli, nüüdsesse Miina Härmasse. Koolis oli näitering, lavastajaks kutsuti vanemuislane Udo Väljaots ja kujundustöö anti kümnenda klassi teatrilummuses õpilase Säre teha.

Lummusest sai elukutse. Tallinna õpingute järel jõudis Meeri Säre Vanemuises töötada 42 aastat ja teha 105 lavastust.

Mis on tema lemmikvärv? «Kuidas saab värv olla lemmik?» küsib ta vastu. «Iga lavastus nõuab oma meeleolu, oma käekirja. Mis värvi on näiteks vaikus? Või kurbus? Või juubeldus? Ei, ei saa ühe värvi peal elada.»

Lemmiklavastajad

Aga lemmiklavastaja? «Minul käis mõte samas taktis Irdiga. Ja Vilimaaga,» ütleb Säre.

Ülo Vilimaa oli ka see, kes vabastas Meeri Säre realismikrambist ja aitas pöörduda abstraktsema nägemise suunda. Näiteks kas või lavastused «Kontrastid» ja «Maalid». Ei ole juhuslik, et just värvikireva balletiõhtu «Maalid» lavakujunduse valis Meeri Säre näitusekutse kaanepildiks.

Viimane võimalus väljapanekut vaadata on veebruari viimasel päeval. Kunstikuule järgneb märts, teatrikuu.

Kas teate?

Meeri Säre
• Tartu linnamuuseumis saab vaadata Meeri Säre väljapanekut «Horisondid».
• Näitusele on lisatud lavastustes kõlanud muusikat.
• Aastatel 1967–1992 Vanemuise peakunstniku ametit pidanud Meeri Säre loomingust on mõni oma lavamõõtmetes praeguseni teatri laos alles, sh balleti «Giselle» tagaseinad. 

15.02.2007