Loe

Teatriauhindade jagamisel oli mitu üllatusvõitu

Kristi Helme, Eesti Päevaleht

Parima lavastaja auhinna sai Tartu Uue Teatri ja Von Krahli ühistöö „BB ilmub öösel”.

Eile õhtul NUKU teatris jagatud Eesti teatri aastaauhinnad läksid valdavalt suurematele teatritele. Auhinna saajaid oli nii Tallinnast, Tartust kui ka Pärnust ning ühe teatri domineerimisest kindlasti rääkida ei saa. On vahest pisut iroonilinegi, et parima lavastaja auhinna pälvis palju kriitikat saanud EV100 teatrite koostööprogrammi üks vili, Tartu Uue Teatri ja Von Krahli koostöölavastus „BB ilmub öösel”, mille lavastasid Ivar Põllu ja Mart Koldits. Rännak 1940. aastatesse ja Tapa raudteejaama on üks EV100 teatriprojekti suuri õnnestumisi.

Parima meespeaosatäitja auhinna pälvis vanameister Martin Veinmann.

Parima meespeaosatäitja auhinna pälvis vanameister Martin Veinmann Draamateatri tükis „Saraband” kehastatud Johani rolli eest. Ingmar Bergmani Skandinaavia kaamosest tulvil lavaloos kehastab Veinmann meisterlikult 86-aastast meest, kes vaatab tagasi oma nais- ja sugulussuhetele. Tegemist on mõttelise järjega Bergmani klassikale „Stseenid ühest abielust”.

Üllatusvõitja Vanemuisest

Parima naispeaosa tiitli napsas 28-aastane Vanemuise näitlejanna Marian Heinat Bessi rolli eest lavastuses „Laineid murdes” ja Kristi rolli eest lavastuses „Beatrice” (mõlemad Vanemuises). Bessi roll on Heinati esimene suurroll koduteatris, kriitikute sõnul tabas ta kõiki Bessi varjundeid, kopeerimata samanimelisest filmist tuntud Emily Watsonit. Vanemuise teatri draamaosakonda pole just üleliia tihti teatriauhindadega pärjatud, seda enam võib rõõmustada Heinati üllatusvõidu üle.

Naiskõrvalosas tunnistati parimaks Harriet Toompere Thessala rolli eest lavastuses „Praegu pole aeg armastamiseks” (R.A.A.A.M.) ning Marfa Jegorovna Babakina rolli eest „Ivanovis” (Draamateater). Parima meeskõrvalosa auhinna pälvis pärnakas Ago Anderson Harald Kuremeri rolli eest lavastuses „Kaarnakivi perenaine” (Endla ja Kuressaare Linnateater) ja Maie osatäitmise eest lavastuses „Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola” (Endla).

Etenduskunstide ühisauhinna pälvis värskelt kultuurkapitali aastapreemiaga pärjatud Renate Keerd etenduste „Vaimukuskuss” (Von Krahli Teater) ja „TAHE” (Tartu Uus Teater) eest. Kunstnikest tunnistati parimaks Rosita Raud kujunduste eest lavastustele „Sonimine kahele” (Vene Teater), „Mees, kes ei teinud mitte midagi” (NUKU), „Guugelmuugelpunktkomm” (Vanemuine) ja „Lumekuninganna” (Ugala).

Salme Reegi nimeline auhind: “Peks mõisatallis”, Birgit Landberg ja Paul Piik (Must Kast)

Kristallkingake: Sander Rebane

Kristallkingake: Reigo Tamm

Tantsuauhind: Rūta Ronja Pakalne ja Laura Kvelstein (“Giselle” (mõlemad Eesti Rahvusballett))

Muusikaauhind: Juuli Lill (“Figaro pulm”, “Linnukaupleja” ja “Pilvede värvid” (Estonia))

Märt-Matis Lill, Jan Kaus, Taago Tubin ja Taavi Kull (“Tulleminek” (Vanemuine))

Sõnalavastuse muusika: Artjom Astrov ja Raul Keller («Forbidden Colors” (Von Krahli teater))

Aleksandr Žedeljov (“IDEM” (Vaba Lava ja Vene Teater))

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind: Eve Komissarov

Etendust teenindava töötaja auhind: Janno Jaanus

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind: Annika Üprus

Priit Põldroosi nimeline auhind: Rait Avestik

Reet Neimari nimeline kriitikaauhind: Jaak Allik

Ants Lauteri nimeline näitlejaauhind: Priit Loog

Ants Lauteri nimeline lavastajaauhind: Helen Rekkor

Georg Otsa nimeline auhind: Mati Turi

Eesti näitlejate liidu auraha: Ene Järvis

(Eesti Päevaleht, 28.03.2018)

28.03.2018