Loe

TEATRIARVUSTUS | Vanemuise „Turandot“ – vaimustav tunneteküllane lugu armastuse kõikvõimsusest

Silja Paavle, Õhtuleht

Teater Vanemuine otsustas Giacomo Puccini 100. surma-aastapäeva tähistada ooperiajaloo ühe ikoonilisema teosega „Turandot“, mille tuntuimat aariat „Nessun dorma“ teab ilmselt iga teatrivõhikki.
Puccini viimase, Lähis-Ida folkloorist ja mütoloogiast ainest saanud ooperi „Turandot“ Vanemuisesse jõudmine on ajalooline sündmus. Eestis on see varem lavale jõudnud vaid kolmel korral – 1935.

aastal Vanemuises draamalavastusena Friedrich Schilleri näidendi põhjal, 1939. aastal Estonias täismahus ooperina ja 1995. aastal kontsertettekandena. Nii rääkis teatrijuht Aivar Mäe saali esirea ja orkestriaugu vahel seistes mõni hetk enne eesriide avamist. Samuti jagas ta enne esietendust kogu truppi tabanud muret sporani Aile Assozonyi pärast – kauplusest viiruse külge saanud peaosalist turgutati teatris seepeale kõikvõimalikest tablettidest ja maarohtudest keedetud teega. Paar päeva enne esietendust oli olukord kriitiline, ent nagu ütles Mäe: „Meie sopran virgus kaunima ja tervemana kui kunagi varem. Ehk, nagu lauljad omavahel ütlevad, et natukene limatab kurgus, aga muidu on kõik hästi.“ Ja etteruttavalt olgu öeldud – hinge kinni pidades sai Assozonyi etteastet oodatud, kuid märke haigusest ei leidnud sealt poolegi tooni võrra.

Loe arvustust edasi 22.04.2024 Õhtulehest.

22.04.2024