Loe

Teatriaasta kolmas kuu märts kuulub Tartu Vanemuisele

Sakala

Raske öelda, kas eesti teatri aasta korraldajad leidsid inspiratsiooni Samuil Maršaki kuulsast lasteraamatust «12 kuud» või mõnest teisest väärt kirjandusteosest, kuid käesolev aasta on kuude kaupa Eesti teatrite vahel ära jaotatud.
Jaanuar oli Ugala teatri päralt, veebruar kuulus Tallinna Linnateatrile, kolmapäeval jõudis järg Tartu Vanemuise kätte.
«Märts on traditsiooniliselt teatrikuu ja seega teatriinimestele tähtsaim kuu aastas,» rääkis Vanemuise teatrijuht Aivar Mäe. «Õigustatult kuulub see kuu tänavu just Vanemuisele kui Eesti vanimale kutselisele teatrile, Eesti teatri hällile.»

Oodatakse paari tuhandet külalist

27. märtsil, rahvusvahelisel teatripäeval ootab Vanemuine oma katuse alla külla paari tuhandet teatritöötajat üle Eesti. Ühel ajal Vanemuise teatrimajas ja kontserdimajas peetav teatripidu kujuneb Aivar Mäe sõnul kogu Eesti teatri ühiseks suurpeoks.
«Vanemuises käib praegu kibe kirjatöö: näitlejad kirjutavad peokutseid oma kolleegidele teistest teatritest ja sama teevad ka kõigi ülejäänud teatriametite pidajad. Ükski teatritöötaja, kokku on neid Eestis üle kahe tuhande, ei tohiks peost ilma jääda.»
Teatripäeva avalöök on Andrus Kivirähki teatriajaloolise jandi «Teatriparadiis» esietendus. Kivirähklikult lennukas ja suurejooneline fantaasiapilt viib keset pilvi asuvasse teatriparadiisi, kus vaataja kohtab saja-aastaseks saava kodumaise kutselise teatri suurkujusid: esinäitlejaid Kaarlit ja Antsu, esinäitlejannasid Ernat ja Liinat, kuulsat teatripedagoogi Vollit, legendaarset koomikut Pauli ja paljusid teisi.

Intriig paradiisipilvel

Intriig sugeneb paradiisipilvele hetkel, mil taevasse saabub sõnum eesti teatri sajandijuubelist. Kuidas on sobilik sellist väärikat tähtpäeva tähistada? Nagu arvata võib, ei lange vanade teatriässade arvamused selles küsimuses sugugi kokku. Kas tuua lavale «Libahunt», «Kremli kellad» või hoopis muusikal? Ja veelgi olulisem: kes näitlejaist hakkab mängima peaosa?
««Teatriparadiis» on Kivirähk oma parimal, muhedaimal kujul,» ütles lavastaja ja Vanemuise draamajuht Ain Mäeots. «See ei ole mingi sügav teatrikunst, vaid pigem aupaklik muie meie saja-aastaseks saava kutselise teatri üle. Kõik inimesed, kes vähegi teatri ja teatriajaloo vastu huvi tunnevad, leiavad sealt mõnusat äratundmist.»
Eesti teatri omaaegseid suurkujusid kehastavad tänapäeval kõrgelt hinnatud näitlejad Hannes Kaljujärv, Jan Uuspõld, Andres Dvinjaninov, Riho Kütsar, Indrek Taalmaa, Raivo E. Tamm, Aivar Tommingas, Jüri Lumiste, Margus Jaanovits, Helena Merzin, Marika Barabanštšikova, Liina Tennosaar ja paljud teised.

Hõbemärgid teenekatele

Esietenduse eel antakse üle 25 Vanemuise hõbemärki, mille saajaiks on endised ja praegused teenekad vanemuislased. «Need hõbemärgid väljendavad teatri tänu vanemuislastele, kes on andnud suure panuse teatri arengusse ja heasse käekäiku. Mõistagi on neid inimesi palju rohkem, kes vääriksid esiletõstmist, kuid raske südamega tuli teha valik,» lausus Aivar Mäe.
«Teatriparadiisi» esietendusele järgneb teatriaasta üks tipphetki, aastaauhindade kätteandmine möödunud aasta kõige väärikamatele teatritegijatele. Auhinnad annab välja Eesti Teatriliit ja neid rahastab Eesti Kultuurkapital. Galalt Vanemuise kontserdimajas teeb otseülekande Eesti Televisioon.
Kogu märtsikuu jooksul saab Vanemuise suures ja väikeses majas vaadata teatriaasta väljapanekut, mis oli jaanuaris-veebruaris üleval Tallinnas Rotermanni soolalaos. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum valmistas suurnäitust ette ligi kaks aastat, selle peakunstnik on Liina Unt.

ESIETENDUSED
Teatrikuul on Vanemuises kolm esietendust ja ooperigala.
3. märtsil jõuab Sadamateatris publiku ette tantsudraama «Sõduri lugu» Igor Stravinski muusikale. Koreograaf-lavastaja on Rachid Tika (Belgia), kaasa teeb seitsmeliikmeline orkester.
10. märtsil on Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 11. märtsil Tallinnas Estonia kontserdisaalis «Ooperigala 2006». Esinevad Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja solistid, dirigeerib Paul Mägi.
24. märtsil esietendub Sadamateatris draama «Tähed hommikutaevas», lavastaja on Eva Klemets.
27. märtsil on Vanemuise suures majas komöödia «Teatriparadiis» esietendus, lavastaja Ain Mäeots.

04.03.2006