Loe

Teatri orkester teeb proove tantsulise muusikaga

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuise sümfooniaorkestril katkes puhkus. Teatri väikese maja värskelt mustaks värvitud lavapõrand kattus eile hommikul orkestrantide suvejalatsite tolmuste jälgedega. Algas proov, millele eelolevail päevil järgneb hommikust õhtuni teisigi ning mille tulemus on kuulajate ees pühapäeval keset lopsakat suvist loodust.

«Kuuendal Kassitoome kontserdil, mis on Eestis minu teada ainus järjepidevalt igal suvel toimunud sümfooniakontsert vabas õhus, on kavas tantsuline muusika,» ütles dirigent Paul Mägi. «Temaatika ja heliloojad on pärit lõuna poolt, nagu näiteks Rumeenia, Ungari ja Sloveenia.»

Populaarsed lood

Kava algab Smetana «Vltavaga» ja lõpeb Enescu «Rumeenia rapsoodiaga» nr 1. Esitusele tulevad muu hulgas ka Brahmsi «Ungari tantsud» ja Dvořáki «Slaavi tantsud». Nii et kava on dirigendi sõnul täis äratundmist, sest need lood on väga populaarsed, kuid Tartus ei ole viimasel ajal kõlanud.

«Mul on hea meel, et kontserdist saab külalisena osa võtta Koit Soasepp, kes laulab praegu Soome rahvusooperis ja on osalenud ka meie «Jevgeni Onegini» etendustes. Temalt kuuleme kolme aariat,» ütles Paul Mägi.

Samuti on dirigendil rõõm, et lavale astub soleerima viiuldaja Linda-Anette Suss, kes alustab eeloleval hooajal tööd Vanemuise sümfooniaorkestri teise kontsertmeistrina, ning Eestis õppinud läti trompetist Gatis Gorkusa, kes esitab trompetivirtuooside repertuaari säravaimaid pärleid, Arbani «Veneetsia karnevali». «Nii et kava tuleb rõõmus ja hoogne,» rääkis Paul Mägi.

Sümfooniaorkestri intendant ja tromboonimängija Aivo Koddanipork lõi arvud nutitelefonis kokku ja ütles, et lavale tuleb 60 orkestranti. Osa muusikuid jätkab tema sõnul puhkust pärast pühapäevast mängu, osa aga pärast Mozarti galat 6. augustil Palamuse kirikus.

Ilmaprognoos

Kontserdid Kassitoome orus, kus ka seekord konfereerib Hannes Kaljujärv, on toonud tavaliselt kokku nii palju kuulajaid, et neist on täidetud oru põhi, nõlvad ja servad. Teater soovitab publikul kaasa võtta sobiva istumisaluse, et igaüks saaks ennast mugavalt tunda. Muusikahuvilised on oodatud alates kella poole seitsmest.

Palju sõltub ilmast. Enne eilset proovi ennustas fagotimängija Kulvo Tamra ühe Norra veebilehekülje andmetele tuginedes pühapäeva õhtuks ilusat ilma. Eesti riiklik ilmateenistus prognoosis eile pühapäevase kontserdi ajaks Tartu kohale vahelduvat pilvisust.

Pühapäeval kavas

Vanemuise sümfooniaorkester Paul Mägi dirigeerimisel annab 31. juulil kell 20 Kassitoome orus tasuta kontserdi.
• Bedřich Smetana, «Vltava»
• Antonín Dvořák, «Slaavi tantsud» (op 72, neli tantsu)
• Wolfgang Amadeus Mozart, Sarastro aaria «O Isis und Osiris» ooperist «Võluflööt», solist Koit Soasepp (bass)
• Gioachino Rossini, Don Basilio aaria «La calunnia» ooperist «Sevilla habemeajaja», Koit Soasepp
• Vittorio Monti, «Csárdás», Linda-Anette Suss (viiul)
• Jean-Baptiste Arban, «Veneetsia karneval», Gatis Gorkusa (trompet)
• Johannes Brahms, «Ungari tantsud» (kolm tantsu)
• Otto Nicolai, Falstaffi aaria «Als Büblein klein an der Mutter­­brust» ooperist «Windsori lõbusad naised», Koit Soasepp
• George Enescu, «Rumeenia rapsoodia» nr 1

Tartu Postimees, 29.07.2016

29.07.2016