Loe

Teater paneb semikooloni

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Paar päeva tagasi, kui Vanemuise hooaeg ei olnud veel lõppenud, oli uue hooaja piletite müük juba alanud. Ja kuigi uute lavastuste kohta pole veel suurt teada, on leidunud ka selliste kotis põrsaste broneerijaid.

Üle Eesti käima läinud piletimüüki Vanemuise järgmise hooaja esimese poole etendustele põhjendab teatrijuht Paavo Nõgene sellega, et publikul oleks võimalus teatrikülastust pikalt ette planeerida.

Praegune hooaeg saab täna punkti – täpsemini kaks – Eesti teatri juubeliaasta hõngulise etendusega «Teatriparadiis» suures majas ja «Wagneri galaga» kontserdimajas.

Et viimati nimetatu lõpetab suurejooneliselt (solistid ja Vanemuise sümfooniaorkester Paul Mägi juhatusel) ühtlasi kontserdimaja hooaja, siis ei ole tegu mitte kahe punkti, vaid pigem punkti ja poolitatud punkti ehk komaga.

13 lavastust

Niisiis on 137. hooaja lõpus semikoolon; ja see märk lubab palju enam edasiminekut kui punkt.

Edengut lubavad ka augusti lõpus algava hooaja uuslavastused. Kokku on neid 13. Sõnalavastusi on seitse, tantsu- ja muusikalavastusi kumbagi kolm.

Kõigepealt jõuab vaatajate ette Soome näitekirjanike uue põlvkonna esindaja Reko Lundani «Suurema kurbuseta».

Nii nagu esimese esietenduse lavastaja Ingo Normet, on ka teiste uue hooaja sõnalavastuste lavastajad – üks siiski välja arvatud – väljastpoolt Vanemuise teatrit. Üks neist on koguni väljastpoolt Eestit, Aljona Anohhina Venemaalt, et seada Tartus lavale nüüdset vene elu näidendis «Jooksvad kulud».

Ainus uue repertuaari vanemuislasest lavastaja on Ain Mäeots. Tema käe all tuleb Loone Otsa «Koidula veri» hooaja viimase uuslavastusena vaatajate ette 11. aprillil.

Lavastavad venelased

Uute tantsulavastuste kõik kolm lavastajat-koreograafi on venelased: Saša Pepeljajev, Vassili Medvedjev ja Oleg Titov. Nii Medvedjev kui ka Titov on tantsinud ja lavastanud Vanemuises, vastavalt 1981–1989 ja 1987–2004.

«Pepeljajevi lavastuses «Sigmund & Freud» on temale omaselt tantsijaid ja näitlejaid,» ütles balletijuht Mare Tommingas. «Medvedjev lavastab uhkete kostüümidega «Onegini» neoklassikalises stiilis. «Peeter Paanis» miksib Oleg Titov plastika, nüüdistantsu ja klassikalise tantsu võtteid.»

Uute muusikalavastuste hulgas on seevastu ainult ooperiklassika: Giacomo Puccini «Tosca» ning Giuseppe Verdi «Rigoletto» ja «Trubaduur».

Vanemuise muusikajuhi, peadirigendi ja kõigi kolme uuslavastuse muusikajuhi Toomas Vavilovi sõnul tähistab «Tosca» taaslavastamine Mikk Mikiveri 70. sünniaastapäeva.

«Rigoletto» ja «Trubaduuri» võtmist mängukavva põhjendas muusikajuht sellega, et need kuuluvad koos praeguses mängukavas oleva «Traviataga» Verdi parimate ooperite hulka.

«Selle kuldse kolmikuga teater on tugev ooperiteater,» märkis ta. «Tuntumad ooperid võimaldavad tulemuslikumalt saada väga häid külalissoliste ja publikut huvitavad ka ju tähed.»

Sädeleva muusikaga

Vanemuise sümfooniaorkestri järgmist hooaega nimetas peadirigent raskeks ja huvitavaks. Lõppev hooaeg valmistas ette tulevasi Verdi lavastuste esitusi ning Vavilovi hinnangul atraktiivseid ja teravaid kontserte särtsaka ja sädeleva muusikaga.

Uue hooaja avakontserdil on kavas süit Stravinski balletist «Tulilind», Tšaikovski klaverikontsert ja Šostakovitši 9. sümfoonia.

Enne avakontserdini jõudmist seisab aga Vanemuise sümfooniaorkestril ja muusikalilembesel publikul ees «Broadway gala» (19. augustil Tartu lauluväljakul). Sõnakunsti austajatel on aga põhjust sõita Muhu saarele vaatama vanemuislaste vahendatud kahe suure helilooja Bachi ja Händeli kemplemist.

Kas teate?
Uuslavastused

Sõnalavastused
• Reko Lundani «Suurema kurbuseta», lavastaja Ingo Normet
• Edward Taylori «Jäine mõrv», Leino Rei
• Viktoria Nikiforova «Jooksvad kulud», Aljona Anohhina (Venemaa)
• C. S. Lewise ja Glyn Robbinsi «Lõvi, nõid ja riidekapp», Mart Kampus
• Ingmar Bergmani «Lärmab ja veiderdab», Roman Baskin
• Mark Ravenhilli jt «Võta mind!», Ingomar Vihmar
• Loone Otsa «Koidula veri», Ain Mäeots

Tantsulavastused
• «Sigmund & Freud», lavastaja-koreograaf Saša Pepeljajev (Venemaa)
• «Peeter Paan», Oleg Titov (pildil)
• «Onegin», Vassili Medvedjev (Venemaa)

Muusikalavastused
• Giacomo Puccini «Tosca», muusikajuht Toomas Vavilov, lavastajad Mikk Mikiver (1937–2006) ja Ervin Õunapuu
• Giuseppe Verdi «Rigoletto», Taisto Noor
• Giuseppe Verdi «Trubaduur», Carmelo Agnello (Prantsusmaa) 

18.05.2007