Loe

Tatjana ihkab Tartus Oneginit

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Laias tantsumaailmas tuntust kogunud endine vanemuislane Vassili Medvedjev annab oma balletile «Onegin», mis varem on säranud kui briljant kolmes lavastuses, viimast lihvi Vanemuise suures majas.

Et anda tantsulavastuses edasi Puškini kujutatud vene elu ja vastamata armastuse lugu, nagu seda saab lugeda värssromaanis «Jevgeni Onegin», kogus koreograaf Medvedjev kokku muusika Tšaikovski mitmetest teostest ja liitis tervikuks.

Nii nagu Puškini värssides, jääb ka tantsulavastuses Oneginit ihkava Tatjana armastus vastamata, ja seesama juhtub Oneginiga, kes armub mõni aasta hiljem Tatjanasse.

Neljas «Onegin»

Pärast Medvedjevi «Onegini» esmalavastust Prahas aastal 1999 sai ta kutse minna sedasama tegema Tšehhimaal Olomoucis ja seejärel USA-s Santa Fe ooperiteatris.

Tartu lavastuse puhul on Medvedjevil ja ettevalmistava töö trupiga ära teinud assistendil Stanislav Feï‚…ol – muide, ta oli esimese «Onegini» lavastuse Onegin – olnud võimalus võtta peaosadesse mitmeid andekaid noori tantsijaid. Kes neist tantsib esietendusel, polnud eilse proovi aegu teada.

Peaaegu 20 aastat tagasi Tartust lahkunud Medvedjevi sõnul on tal Vanemuisest kõige paremad mälestused. «Ma võisin selles teatris ennast teostada nii tantsija kui ka koreograafina,» meenutas ta. «Sain teha kõike, mida tahtsin. Tänu Vanemuisele kujunes mul edaspidi väga hea karjäär.»

Prahas esmalavastatud «Onegin» tõi Medvedjevile Puškini pärandi fondi auhinna. Sellesama USA-s tegutseva fondi president Kenneth Pushkin on ka Vanemuise lavastuse patroon.

Laias maailmas

Kuulus koreograaf tegutseb laias maailmas. Enne Tartusse tulekut lavastas ta balleti «Korsaar» Bukarestis, varem olid tal esietendused Türgis ning Bosnias ja Hertsegoviinas.

«Elan põhiliselt Prahas ja Peterburis,» ütles ta. «Peterburis õpetan Vaganovi akadeemias koreograafiat.»

Oma loomingu tipuks peab 1988. aastal Eesti NSV teenelise kunstniku aunimetuse pälvinud Medvedjev just Tatjana ja Onegini traagilise armastusloo lavastamist balletiks.

Esietendus
• 10. novembril Vanemuise suures majas esietenduva kahevaatuselise balleti «Onegin» koreograaf-lavastaja on Vassili Medvedjev, lavastaja assistent on Stanislav Feco.

09.11.2007