Loe

Tartu täitus kolmeks õhtuks tantsuga

Tartu Postimees

Vaimustushüüetega pikitud suur balletieeskava lõpetas eile õhtul festivali, mis koondas nädalavahetuseks Sadamateatrisse ja Vanemuisesse tantsukunsti esitajaid ja loojaid nii Eestist kui ka välismaalt.
Festival algas reede õhtul Sadamateatris Andrus Kanneli fotonäituse avamisega. Tantsuhuvilistega – aga ka fotodega – suhtles liikumise keeles tantsija ja koreograaf, Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud Raido Mägi.
Teiste hulgas jälgis tema lühietendust festivali üks nimekaimaid paare, Londonist saabunud Age Oks ja Toomas Edur.
Pool tundi hiljem alanud esimese esietenduse vaatamisest tuli neil aga galakontserdiks valmistumise pärast loobuda.

Kaks esietendust

Festivali avaetenduseks tõi Vanemuise tantsija ja koreograaf Janek Savolainen Sadamateatris esimest korda vaatajate ette oma lavastuse «This is a small step for a man…».
Esimest korda Kuu pinnale astunud inimese sõnadest pealkirja saanud lavastuses on juttu sassis suhetest. «Lavastus tugineb ühe naise päevikule,» rääkis Savolainen.
Sõnalist osa esitab teatris 35 aastat töötanud näitlejanna Raine Loo. Tantsivad Marika Aidla, Rita Dolgihh, Kaili Kasetalu, Maarja Paugus, Kalli Pikas, Aivar Kallaste ja Viktor Larionov.
Savolainen on lisaks sõnakunstile kasutanud videot. Peale selle esitles ta festivali filmikavas eile õhtupoolikul oma tantsufilmi «Lena», mille peategelane on Vanemuise baleriin Jelena Karpova.
Viimane oli ka üks neist neljast – peale tema veel Lilian Sarapuu, Aivar Kallaste ja Ruslan Stepanov -, kes astusid üles festivali teises esietenduses.
Nimelt sai laupäeva õhtul Vanemuise tantsija ja koreograafi Ruslan Stepanovi käe all esietendusküpseks lavastus «L’Amour», milles on vaatluse all mehe ja naise suhted kogu nende kooselu ajal.
Etenduse lõppedes kõlas publiku hulgast braavohüüdeid.
Mõlema lavastuse kostüümid ja valgustuse on kujundanud Vanemuise balletijuht ja IDA tantsufestivali peakorraldaja Mare Tommingas.

Soositud otsingulisus

Eile hilisõhtul Vanemuise suures majas lõppenud neljas tantsufestival International Dance Activity (IDA, ligikaudses tõlkes rahvusvaheline tantsutegevus) kestis seekord päeva rohkem kui eelmine ehk kolm päeva.
IDA festival on avatud kõigile tantsukunsti suundadele, ent soosib eeskätt noorte tantsulisi otsinguid.
«Tegime eelmisel kahel festivalil üleskutse noortele: me anname teile võimaluse oma uuslavastustega üles astuda,» ütles Tommingas. «Kuigi esietendusi oli nüüd kaks, on festival kokkuvõttes siiski väga rikas.»

Milleks on tarvis korraldada Tartus rahvusvahelist IDA tantsufestivali?

Jane Miller, Tartu Loovkeskuse tantsuõpetaja
Üks oluline asi on IDA tantsufestivalil see, et tantsijad ja lavastajad saavad siin oma töid näidata, samuti on neil võimalus näha, mida teised teevad. Sellised festivalid toovad tantsukunsti juurde ka publikut.

Jaak Põldma, Eesti Tantsuagentuuri arendusjuht
Festival on väga tänuväärne. See ei toimu pealinnas ja see on korraldatud nii, et lihtsal festivalikülalisel on huvitav – ei ole mindud ainult nüüdistantsu või ainult klassikalise tantsu kitsast rada.

Raido Mägi, Viljandi Kultuuriakadeemia tantsuõppejõud
Väga hea, et selline festival on olemas. Festivalid tulevad ja kaovad millegipärast ruttu ära, nii et meil on neid vähe. IDA festival pakub midagi uut nii vaatajatele kui ka tantsijatele ja lavastajatele.

Mai Murdmaa, lavastaja ja koreograaf
Tantsufestival on väga õige ettevõtmine, mida peab kindlasti jätkama. Teatril tuleb seda toetada, sest see annab noortele võimaluse kätt proovida ja ärgitab Tartus tänapäevaselt mõtlema.

15.12.2003