Loe

Tartu kutsub suurele muusikalipeole

Martin Rits, Postimees

Martin Rits, Postimees

Vanemuise teatri korraldataval suurejoonelisel muusikalikontserdil kõlavad pühapäeval Tartu lauluväljakul välis- ja kodumaiste artistide esituses unustamatud hitid Broadway muusikalidest läbi aegade.

Broadway galal saab näha- kuulda maailma tippsoliste Carolin Fortenbacherit Saksamaalt, Stephen Hansenit Norrast ning Helen Hobsonit ja Matt Rawle’i Suurbritanniast. Vanemuise teatrijuhi Paavo Nõgene sõnul sai solistid valitud nende hääle võimekuse järgi ning need neli solisti on siia väga soovitud ja oodatud.

«Fortenbacher, Hobson ja Hansen on Eesti publikule juba tuttavad mitmetest rollidest Eestis ning möödunud suvel Tallinnas toimunud Andrew Lloyd Webberi galalt,» lisas Nõgene.

Hanseni kontakt Eestiga on olnud pikk. 2004. aastal kehastas ta Vanemuise teatri suvelavastuses «Jesus Christ Superstar» Jeesust, samuti on ta osalenud Vanemuise muusikalikontsertide sarjas «Memory».

Hobson tuleb emaga

Hobson mängis 2005. aastal rahvusvahelise tuuri raames toimunud «Mamma Mia!» etenduses Tallinnas Donnat. Sel aastal plaanib Hobson Eestisse kaasa võtta ka oma ema, kellele ta soovib näidata fantastilist Eestit, millega ta sai tuttavaks just tänu «Mamma Mia!» tuurile.

Saksamaa praegu kõige nõutumale ja ihaldatumale muusikalilauljale Fortenbacherile on väga meeldinud nii orkester, dirigent kui ka solistid, kellega ta siin on varem koostööd teinud. «Carolini töögraafik on ääretult tihe, siiatulekuks tuli tal võtta puhkus «Mamma Miast!». Juba see näitab, kui väga ta siia soovis tulla,» rääkis Nõgene.

Eesti publiku jaoks uue solisti Matt Rawle’iga otsiti kontakti Andrew Lloyd Webberi kompanii vahendusel pärast seda, kui Vanemuise teatrijuht nägi teda aasta tagasi Londonis «Evita» esietendusel üht peaosa, Che’d mängimas.

Eestlastest astuvad lavale Gerli Padar, Liisi Koikson, Janika Sillamaa, Vaiko Eplik, Hannes Kaljujärv ja Aivar Tommingas. Nõgene sõnul mindi seekord seda rada, et laval sooviti kindlasti näha Vanemuise raskekahurväkke kuuluvat kaht laulvat draamanäitlejat – Tommingat ja Kaljujärve.

Naisartistidest kuulusid esimese valiku hulka Gerli Padar ja Liisi Koikson. «Nende nelja kõrvale tekkisid vastavalt hääletüübile natuke rokilikum ja noorem Vaiko Eplik ning suurepäraste hääleomadustega Janika Sillamaa,» täpsustas Nõgene valikukriteeriume.

32 muusikalihitti

Esitamisele tuleb ühtekokku 32 muusikalide hittideks nimetatud lugu, mida läbi aegade on Broadwayl menuga mängitud. Kontserdil kõlavad palad sellistest muusikalidest nagu «Jesus Christ Superstar», «Cats», «Chess», «Porgy and Bess», «Evita», «West Side Story», «Aida», «Lion King», «Mamma Mia!», «We Will Rock You», «Kiss Me, Kate», «Cabaret», «Les Miserables», «Sunset Boulevard», «Miss Saigon», «Rent» jt. Nõgene sõnul on kaks kolmandikku repertuaarist inglis- ja kolmandik eestikeelne.

Tartu lauluväljakul on istekohti umbes 8000 huvilisele. Broadway gala tarbeks kerkib väljakule 36 meetrit lai hiigellava – Nõgene sõnul ei ole Tartus varem nii laia kontserdilava nähtud. Kolmetasandilisele lavale kerkivad ka kaks hiiglaslikku LED-ekraani, mis muudavad kontserdi jälgimise publikule mugavamaks. Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema sõnul tahavad nad pakkuda Lõuna-Eesti ja Tartu publikule midagi sama suurejoonelist, kui oli mullu Tallinnas Webberi galakontsert.

Galal teevad kaasa ka Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ning bänd koosseisus Riho Lilje (kitarr), Jürmo Eespere, Andrus Rannaääre (klahvpillid), Alari Piispea (basskitarr) ja Tiit Kevad (trummid). Dirigent on Tarmo Leinatamm ning kontserdi juht Mart Sander. Kontsert algab kell 19. 

17.08.2007