Loe

Tartu balletitrupp pakkus suurepärase elamuse

Tiina Sarv, Sakala

Tiina Sarv, Sakala

Adolphe Adami «Giselle» on kaunis klassikaline ballett ning Vanemuine on selle lavaletoomisega vaimustavalt hakkama saanud.

Möödunud pühapäeval tantsiti «Giselle’i» Ugalas täissaalile. Väike tüdruk minu kõrval vaatas kogu etenduse lummatult lavale. Publiku hulgas oli palju lapsi, aga ei olnud tavapärast nihelemist ja kommipaberite krõbinat. Ka saalis istuvad täiskasvanud olid haaratud.

Pidulik õhtu

Imeilus muusika, mis seekord kõlas paratamatusena salvestatult, ühtlaselt heatasemeline balletitrupp ja suurejooneline, otsekui teose loomisajast, ülemöödunud sajandi keskpaigast pärit lavakujundus (Charles Cusick-Smith Šotimaalt) lõid üle pika aja tunde, et olen teatris, kuhu tulek iseenesest on pidulik sündmus.

Ükskõik, mis sellest nähtusest muidu arvata, aga Vanemuise balletile on üleilmastumine kasuks tulnud.

Muidugi on natuke kahju, et eesti nimesid kavalehel nii vähe oli. Väga oleks tahtnud näha Mari Savitskit, kes kavalehe järgi selles lavastuses Giselle’i tantsib. Viljandis ei astunud üles ka inglanna Hayley-Jean Blackburn, kelle üks õpetajaid Briti kuninglikus balletikoolis on olnud Age Oks. Giselle’i kehastas hoopis egiptlanna Nashua Dahhab ja ta sai hästi hakkama.

Lavastaja maksimalism

Kuulsale tšehhi balletitantsijale ja tuntud lavastajate assistendina töötanud Stanislav Fecole oli see esimene iseseisev lavastus. «Giselle’i» meespeaosalist Albert’i on ta ainuüksi Peterburis tantsinud 150 korral.

Küllap tuli noore lavastaja maksimalism kasuks. «Ma ei saa nõustuda niisuguse suhtumisega, et oh, oleme ju Tartus, meile piisab vähemastki,» on ta prooviperioodil öelnud «Tartu Postimehele». Repetiitorina kutsus Feco endale appi Kaie Kõrbi, meie kuulsaima Giselle’i.

Jakobsoni gümnaasiumi balletistuudio juhendaja Katrin Hommik lausus pärast «Giselle’i» vaatamist, et see meeldis talle väga.

«Suurepärane etendus! Kogu trupp oli ühtlaselt heal tasemel. Kutsusin ka õpilased teatrisse, eriti nooremad. Nad kõik ütlesid, et see oli väga ilus etendus,» rääkis ta.

Tulevased Giselle’id

Kunagi Vanemuises Giselle’i tantsinud ja seekord repetiitorina lavastuse valmimisele kaasa aidanud Rufina Noor jagab kavalehel muljeid oma esimesest kohtumisest «Giselle’iga» pisikeses kinoklubis polaarjoone taga Medvezka külas. Unistus kord ise selle muinasjutulise tegelasena lavale hõljuda tõi ta kodust kaugele Tallinna balletikooli ja lõpuks kauaoodatud aeg Giselle’i tantsida saabuski. Väga võimalik, et mõni tulevane Giselle istus sel õhtul ka Ugala saalis.

Sügisel tuleb Vanemuine meile külla lasteballetiga «Peeter Paan».

LAVASTUS
Adolphe Adami ballett «Giselle» Vanemuises
• Lavastaja Stanislav Feco (Tšehhi), kunstnik Charles Cusick-Smith (Šotimaa), muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp
• Osades Nashua Dahhab (Giselle), Antonio Ayesta (krahv Albert), Ilja Mironov (Hilarion), Marika Aidla (Bertha), Saori Nagata (Myrtha). 

19.04.2008