Loe

Tartlased tutvustavad sakslastele Eestimaad

Tartu Postimees

Laupäeval algab Lääne-Saksamaal vanas hansalinnas Lippstadtis 78. korda sügisnädal, kuhu on kultuurilist ja käsitöölikku jumet andma kutsutud Eesti oma ala meistrid.
Eesti kultuuri näiteid viivad lippstadtlastele vanemuislased ning viiendat aastat ennast osaliselt tartlaseks pidav kunstnik ja galerist, Hamburgis sündinud ja aeg-ajalt Norras peatuv Christian-Ivar Hammerbeck.
«Lippstadt otsis saatkonna ja turismiesinduse kaudu Eestist kontakte ja nende valik langes Tartule,» rääkis linnavalitsuse välissuhete teenistuse peaspetsialist Ülle Külv.

Eesti kunsti esindaja

Hammerbecki kutsus 70 000 elanikuga hansalinna oma loomingut näitama Berliinis tegutsev Balti Turismiesindus.
Hammerbecki andmeil saab lisaks tema akvarellide näitusele Lippstadti sügisnädalal tutvuda Eestisse reisimise võimaluste ja siinse käsitööga. Pidunädala avab aga laupäeval sealses Linnateatris galaetendusega Vanemuine.
Tartu teatri poolesajaliikmelisse esindusse kuulub tantsijaid ja muusikuid ning praegustest ja endistest vanemuislastest koosnev Kaunimate Aastate Vennaskond.
Sakslased näevad katkendeid tantsulavastustest «Fluxus», «Alice Imedemaal» ja «Armastuse tango» ning kuulevad muu hulgas Heino Elleri, Arvo Pärdi ja Lepo Sumera helitöid.
«Loodame selle külaskäiguga arendada Vanemuise ja Lippstadti Linnateatri suhteid ning panna aluse koostööle,» märkis Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene. «Meil on plaanis kohtuda nii Lippstadti linnapea kui ka teatri juhtidega.»
Enamiku kultuuriväisangu umbes 350 000-kroonisest maksumusest finantseerib Lippstadt ja osa Tartu. «Nii et Vanemuise teatrile see sõit otseselt kulusid kaasa ei too,» rääkis Nõgene.
Sügiseti Lippstadtis korraldatavale pidunädalale on saanud tavaks kutsuda end tutvustama mõne Euroopa riigi kultuuriesindajaid. Mullust pidunädalat külastas Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema andmetel rohkem kui miljon inimest.

Homme ja edaspidi

Vanemuislaste esindus alustab Lippstadti teekonda homme varahommikul.
Kunstnik Hammerbeck lendas oma sünnimaale näitust üles panema juba eelmise nädala algul. Vanemuise galaetendust ei saa ta siiski vaadata, sest ei ole sel ajal Lippstadtis. «Küll olen taas seal 24. oktoobril, kui kõnelen oma elamustest, mida olen saanud Eestis viie aasta jooksul,» rääkis ta.
Hammerbecki näituse tuumikosa liigub Saksamaal Lippstadtist edasi veel kolme linna ning jõuab märtsis Paidesse. Tartus tema juhatatavas Kohvrigaleriis avab aga täna kell 19 oma näituse Schleswig-Holsteini kunstnik Mona Strehlow.

14.10.2004