Loe

Tantsulooming annab ennast käega katsuda

Tartu Postimees

Tantsijad liiguvad Sadamateatri põrandale seatud alusel ja selle ümber vaipkattel vaatajate eest mööda kohati napilt meetri kauguselt, sest niisugust lähedust soovib lavastaja Matteo Moles.
Itaalia päritolu belglasest koreograaf ja lavastaja Matteo Moles toob ülehomme Vanemuise tantsutrupiga jõeäärse valge teatrihoone mustas sisemuses vaatajate ette tantsulavastuse «Outbound».
«Meil on ruum, kus tantsijad kohtuvad,» selgitas lavastaja. «Selles ruumis tekivad suhted, mis arenevad, tekib soov edasi minna.»

Tantsuline teekond

«Outbound», mis tõlkes tähendab «eemalduv», «lahkuv», kujutab endast lavastaja sõnul koreograafilist teekonda, kus saavad kokku kümme tantsijat.
«Lavastuse idee seisneb selles, et me kõik otsime alati midagi, me ei ole kunagi enesega päriselt rahul,» lisas Vanemuise teatri balletijuht Mare Tommingas.
«Outboundi» iga etendus on ainulaadne, sest publik on iga kord erinev ja võtab tantsijate eneseväljendusi vastu erinevalt. «Publik võiks tulla puhta lehena, eelarvamusteta, ja võtta vastu selle, mis neile pakutakse,» rääkis lavastaja.
Tantsupõrand on paigutatud keset Sadamateatri saali nii, et publik istub ümberringi neljas küljes ja on tantsijaile väga lähedal. Kahest küljest saab lavastust vaadata ka rõdult.
«Lähedus on vajalik inimliku kontakti tekkimiseks,» selgitas Moles. «Tantsijad on publiku ees justkui alasti, näha on nende hingamine ja iga vähimgi liigutus, isegi higistamine.»
Etendus kestab umbes tunni. Tantsivad Marika Aidla, Lilian Sarapuu, Rita Dolgihh, Kaili Kasetalu, Maria Goltsman ja Kalli Pikas ning Janek Savolainen, Ruslan Stepanov, Oleg Titov, Viktor Larionov ja Valmar Pantshenko.
Matteo Molesi ja teiste tantsulavastajate üks erinevusi seisneb täpsuses, märkis Maria Goltsman, keda teatrikülastajad on seni tundnud kui Maria Kulikovat.
«Ta on kogu aeg proovides hästi täpne, iga hetk on tal välja arvestatud, tema pea töötab nagu arvuti,» rääkis Goltsman. «Ta teab täpselt, mida tahab saavutada.»

Lavastaja helilooming

Lavastuses kõlab katkeid vähem või rohkem tuntud heliloojate teostest, veel rohkem aga koreograafi enda heliloomingut.
«Muusika on ta loonud arvutiga proovide aegu,» ütles Mare Tommingas, kes on teinud ühtlasi «Outboundi» lavakujunduse.
«Outbound» etendub vaid üheksal korral. Lavastaja – suu muigvel ja silmis lõbus säde – soovitas igal tantsuhuvilisel «Outboundi» vaadata kuus korda: neljal korral igast küljest põrandal ja korra kummaltki rõdult.
Viimane etendus on detsembri keskel Ida tantsufestivali aegu.

02.10.2003