Loe

Tantsufestival toob Tartusse Soome ässa

Postimees

Tänavune I.D.A tantsufestival, mis detsembri alul Tartus lahti läheb, tõotab keerelda ühe mehe ümber – Jorma Uotinen, tema’p see ongi, Soome kaasaegse tantsu mõjuvõimsaim kuju, kellest sai alguse põhjanaabrite tõus rahvusvahelisele areenile.
Tema 1979. aastal Pariisis esietendunud«Jojo» oli esimesi kogu õhtut täitvaid meestantsija soololavastusi Soomes, andes otsustava tõuke sealsele meeste tantsule laiemalt. Soolo on ka «Mees, keda polnud», millega 54-aastane, ka Soome Rahvusballetti juhtinud Uotinen Tartusse tuleb.
See 1998. aastal valminud teos põhineb portugali luuletaja Fernando Pessoa vastuolulisel isikul, kes eksisteeris teatavasti nelja erineva minana. «Mees, keda polnud» pole tantsulavastus klassikalises mõttes, pigem on tegu lihtsalt monoetendusega, kus võrdselt positsioonilt suhtlevad nii sõna, liigutus kui videopilt.
Kusjuures nõnda õnnestunud sulamit laval toimuvast ja videoprojektsioonist näeb üliharva. Lõpuks kaob Uotise kehastatud Pessoa pilti suisa ära. Video autoriks on Soomes elav ameerika dokumentalist-videokunstnik-helilooja Joe Davidow. «Mees, keda polnud» eksisteerib ka eraldi filmina, 1998. aastal võitis see maineka Prix Italia.
Õigupoolest pidanuks «Mees, keda polnud» Eesti publikul juba ammu nähtud olema. Nimelt ei puudunud palju, et Uotinen oleks 1998. aastal Estonia teatris üles astunud spetsiaalse sooloõhtuga, terve Tallinn oli plakateid täis kleebitud, kuid et eelmüügist oli ostetud vaid 50 piletit, jäi etteaste ära. Loodetavasti läheb seekord paremini.

10.11.2004