Loe

Tantsufestival toob lavale ka sõnakunsti

Tartu Postimees

Näitlejanna Raine Loo osaleb homme Sadamateatris esietenduvas tantsulavastuses, mis esitab tükati koomilise ja osalt kurva loo naisest tema päeviku vahendusel.
Vanemuise balletitrupi solisti Janek Savolaineni tantsulavastus «This is a small step for a man» on ühtlasi esimene etendus homme algava tantsufestivali kavas.
«Ma olen väga tänulik, et Janek on mind oma truppi võtnud,» rääkis Raine Loo. «Ballett on mulle hingelähedane, sest see on kaunis ja kõige raskem kunst.»
Esimest korda Kuu pinnale astunud inimese sõnadest pealkirja saanud lavastuses on juttu ka loomadest. «Ma ütlen ka seda, et tahaksin olla kass,» ütles Loo. «Kui ma aga järgmises elus sünnin inimesena, siis kindlasti paluksin ema, et ta võtaks mu, väikese tüdruku, käekõrvale ja viiks balletikooli.»

Kolm päeva

Tantsufestival International Dance Activity (IDA, ligikaudses tõlkes rahvusvaheline tantsutegevus) kestab kolm päeva.
Enne Savolaineni lavastuse esietendust saab Sadamateatris vaadata Raido Mägi performance’it ja osaleda Andrus Kanneli tantsufotode näituse avamisel.
Vanemuise balletijuhi Mare Tommingase sõnul on IDA festival avatud kõigile tantsukunsti suundadele. «Esindatud on nii klassikaline ballett kui ka nüüdistants, neile lisanduvad foto, film, performance,» rääkis balletijuht.
Seekordne IDA festival on varasema kolmega võrreldes pikenenud kahelt päevalt kolmele ja muutunud esinejate valiku poolest märksa rahvusvahelisemaks.

Kuulsaimad esinejad

Festivali kuulsaimad esinejad on Age Oks ja Toomas Edur Inglise Rahvuslikust Balletist. Lisaks neile tulevad Tartusse Taani Kuningliku Balleti tantsupaar Christina Olsson ja Mads Blangstrup.
Tulevad ka Andrea Nemethova ja Ville Mäki Soome Rahvusooperist ning Margarita Demianoka ja Sergei Neiksin Läti Rahvusooperist.
Koos oma partneri Celine Verdaniga osaleb festivalil itaalia päritolu belgia koreograaf Matteo Moles, kes oktoobris tõi Sadamateatris välja menuka lavastuse «Outbound».
Noort tantsukunsti esindavad festivalil Vanemuine, Estonia, Katrin Essenson, Tallinna pedagoogikaülikool, Viljandi kultuuriakadeemia, Fine Five, Vanemuise tantsu- ja balletikool, Ida tantsukool jt.
Vanemuise balletisolistil Janek Savolainenil esietendub festivalil lavastus ja esilinastub tantsufilm «Lena». Tema kolleeg Ruslan Stepanov saab laupäeval Sadamateatris esietendusküpseks lavastuse «L’Amoure».

11.12.2003