Loe

Tantsufestival I.D.A. pakub publikule klassikalise ja nüüdisaegse tantsu tippe

Eesti Päevaleht

Eesti Päevaleht

Neljapäeval algab Tartus kuuendat korda toimuv tantsufestival I.D.A., mille avab Vanemuise tantsija ja koreograafi Janek Savolaineni poliitilise tragöödia “Nixon” esietendus.

4. detsembrini kestva festivali tänavused külalisesinejad on Argentinast ja Ungarist. Lisaks saab näha Oksana Titova ja Juhan Ulfsaki tantsulavastusi “Roots” ja “The Last Hairy” (koos Taavet Janseniga) ning Jarmo Karingu ja Raido Mägi lavastust “3006-must. Osa 2”. Toimub ka Ida Urbeli nimeline konkurss, kus võistlevad noored eesti tantsijad.

Argentina tantsija ja koreograafi Iñaki Urlezaga balletitrupp näitab 3. detsembril Tartus Vanemuise suures majas ja 4. detsembril Tallinnas Estonia teatris eesti tantsupublikule tehnilise virtuoossuse ja lõunamaise temperamendiga esitatud kaht lühiballetti.

“Destiny Buenos Aires” on inspireeritud Iñaki Urlezaga enda elust. Lõputult mööda maailma ringi reisides jõuab tantsija alati tagasi Buenos Airesesse, linna, mis on ta kodu, ta armastus, ta edu võti. Balletis kõlavad läbi aegade armastatud tangoviisid ja vaatajale jutustatakse tango ajalugu tantsus ja pildis. Balleti “Apollo ja tema tädid” koreograafi Oscar Araizi inspireeris Juan Carlos Ferrari näitemäng, kus ühes Buenos Airese majakeses elavad üheksa õde – üheksa muusat –, kes harivad Apollot, soovides muuta teda ideaalseks inimeseks. Samasugune ideaalsuse otsing peegeldub ka koreograafias.

2. ja 3. detsembril astub Tartu sadamateatris publiku ette Budapestis ja Pariisis tegutsev Compagnie Pal Frenak tantsulavastusega “Fiuk” (The Hidden Men) – neli napilt rõivastatud meest teatrilaval. Siiski ei ole tegu lihtsalt huvitava ruumikujundusega ilusa lavastusega, vaid koos publikuga sukeldutakse meeste ja poiste alateadvuse sügavikku.

25.11.2006