Loe

Tantsijad etendavad argielulist suhtlemist

Tartu Postimees

Kui Matteo Moles heitis esimest korda pilgu Sadamateatrisse, tekkis tal mõte luua seal lavastus, mille vaatajad ümbritseksid tantsijaid igast küljest. Laupäeva õhtul võttis tema idee esietenduse vormi.
Itaalia verd belgia koreograaf Matteo Moles selgitas, et tema lavastatud «Outboundi» vaatajad istuvad erilise tantsulava ümber nii, et tantsijad on neile etenduse aegu väga lähedal.
«Tants on jälgitav põrandalt neljast küljest ja rõdult kahest küljest,» rääkis Moles. «See ei ole eriti uuenduslik, kuid lubab siiski publikul saada vahetut kontakti esitajatega, tavaliselt on lava ju vaatajatest kaugel.»

Lähedased suhted

Tantsulava uuenduslik paigutus võimaldab Vanemuise tantsijail «Outboundis» etendada inimsuhteid, millest nii mõnedki tulevad vaatajatele meelde argielust.
Pärast esietendust avaldasid mõned tantsuhuvilised arvamust, et tantsukunsti ühendamine argielulisusega väärib kiidusõnu. Teised seevastu väljendasid veendumust, et klassikaline ballett on säärasest nüüdistantsust etem.
Esimest korda viibis Moles Vanemuise teatris 2001. aasta novembris ja andis mõned meistriklassitunnid. Järgmine kord saab teda Tartus näha juba tänavu detsembri keskel.
«Ta tuleb oma lavastusega Ida tantsufestivalile,» ütles Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

Teised lavastused

Samal festivalil tulevad vaatajate ette Vanemuise tantsuhooaja järgmised kaks lühilavastust – Ruslan Stepanovi «L’Amore» ja Janek Savolaineni «This is the Small Step for a Man».
Nii Stepanov kui ka Savolainen tantsivad kaasa «Outboundis».
«Pärast meie rahvusvahelist festivali mängime mõlemat tunnipikkust lavastust ka jaanuaris,» ütles Tommingas.
Novembris hakkab Mai Murdmaa lavastama tantsulist pantomiimi «Alice Imedemaal», mille esietendus on planeeritud anda veebruaris.
See tantsulavastus on inspireeritud inglise kirjandusklassiku Lewis Carrolli raamatust.
Muusika autor on Sandor Kallos, libreto on koostöös lavastajaga kirjutanud Kaspar Jancis, kes on ühtlasi dekoratsioonide ja kostüümide looja.
Kõigepealt saab aga osa Vanemuise 21-liikmelise balletitrupi tantsijaist näha muusikalis «Viiuldaja katusel», mis esietendub Vahur Kelleri käe all juba eeloleval laupäeval suures majas.
Alanud hooaeg toob kaasa ka ühe suurema tähtpäeva tähistamise galaõhtuga: nimelt saab Vanemuise ballett 65-aastaseks.

07.10.2003