Loe

Tantsijad esitavad mitmeti tavatu loo

Tartu Postimees

Mai Murdmaa viib vanemuislased homme Sadamateatris publiku ette «Tantsumaratonis», mis tantsu, draama, video ja muusika põimingus laseb kriitikanooli ühiskonnakorralduse pihta.
«Lavastus räägib elu absurdsusest, kui elu põhineb ainult materiaalsete hüvede järele jooksmisel,» ütles koreograaf- lavastaja Mai Murdmaa.
Muu hulgas tuleb tantsupõrandal esile maratonist osavõtjate lugusid. Võitjale välja pandud miljoni pärast heitlevad teiste hulgas Robert (Andrus Laur) ja Gloria (Mari Savitski), Mario (Ruslan Stepanov) ja Ruby (Katre Unt-Lidmets), Vee (Vladimirs Latišonoks) ja Mary (Rita Dolgihh).

Tavatu muusika

Lavastuse muusika on kirjutanud Rainer Jancis, kes on tuntud eelkõige ansambli Met-ro Luminal tegevusest. Teatrilavastuse täidab tema helilooming nüüd esimest korda.
Osa instrumente on ta salvestanud, elavas esituses tulvab kõlaritest etenduste aegu Jancise kitarrimäng. Lisaks temale teevad laval muusikat basskitarrist Peedu Kass ja löökriistamängija Tanel Ruben.
Peaaegu neli kümnendit vanemuislasena leiba teeninud Tiit Lilleorg, kes osaleb «Tantsumaratonis» politseiniku ja preestrina, ei mäleta ühtki varasemat tantsulavastust, milles oleks laval olnud bänd.
Mai Murdmaa ja tema poja Kaspar Jancise kujunduses mullu valminud tantsulavastus «Alice imedemaal» tõi kaasa teatriaasta auhinna. Kas seesama kordub nüüd, kui helilooja on tema vanem poeg? «Niisugust asja ei saa ette näha,» ütles lavastaja muheldes.

Jaan Toomiku videod

Tavatu on ka kunstnik Jaan Toomiku videoinstallatsioonide kaasamine tantsulavastusse. Varem on teatris tema loomingut kasutanud vaid Margus Kasterpalu – mulluses eksperimentaalprojektis «Ratsukäik».
«Mai Murdmaa lavastuses on minu roll rohkem sekundaarne,» ütles kunstnik. «Olen videopiltide või -taustadega üritanud luua kontrasti, uut dimensiooni.»
Tapvalt pikka tantsuvõistlust juhib Rocky, keda kehastab näitleja Margus Jaanovits. Tema parema käe Rollo osas on tantsija Aivar Kallaste.
Erakordne on lavastuses asjaolu, et Margus Jaanovits on esimest korda teatrilaval koos oma tantsijannast elukaaslase Maarja Paugusega.
«Tantsumaratonis» osalevad ka Herta Elviste, kes alustas oma teatriteed 1940 Pärnus Endla balletirühmas, ning Maimu Krinal, kes on Vanemuise lavastustes laulja ja näitlejana vaatajate ette astunud pisut enam kui pool sajandit.
Muu hulgas on Krinal tantsinud Peer Gynti ema Åse osa Ida Urbeli lavastuses «Peer Gynt» (1959). Seekord piirdub ta napi sõnalise osaga, nii nagu ka Herta Elviste, Kais Adlas ja Tiit Lilleorg.

13.10.2005