Loe

Tantsijad esitavad loo inimestest sõja jalus

Tartu Postimees

Täna esietendavad Vanemuise tantsijad oma trupikaaslase Ruslan Stepanovi lavastuse «Anathema», mille järel ootab neid filmitöö Tartu vanglas ja jätkuvad kassimuusikali proovid.
Sadamateatrisse on kujundatud pooleldi varemetes hoone. Aivar Kallaste kehastab Teise maailmasõja lõpuaastate sõdurit, kes püüab päästa surmavalt haavatud poissi (Hirotaka Seki).
«Sõdur on väsinud sõdimast,» rääkis lavastaja Ruslan Stepanov. «Poisi surm sunnib teda viskama relva käest.»
Lahingutest loobunud sõdur kohtub varemetes endale uut eluaset otsivate külaelanikega. Ta kohtub ka naisega (Katre Unt-Lidmets), kes üritab teda painavatest sõjamälestustest välja tuua.

Täpne ja nõudlik

Ruslan Stepanov asus Vanemuises tööle pärast Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetamist 2002.
Aivar Kallaste on trupis olnud peagi 28 ja Katre Unt-Lidmets peaaegu 17 aastat.
«Ta on oma nooruse kohta väga täpne lavastaja. Ta teab, mida tahab, ega anna nõudmistes alla,» ütles Unt-Lidmets. «Ta on küll noor, aga ta julgeb ilma valehäbita endast kogenumatele öelda, kui need midagi valesti teevad.»
Lavastuses on kasutatud salvestatud muusikat, kuid näha ja kuulda saab ka Vanemuise esimese viiuli Aleksandr Fischi musitseerimist. «Sinise räti» pakkus ta ise välja.
Omaaegses Nõukogude Liidus saavutas laulja Klavdija Sulženko eeskätt selle lauluga ülimalt suure populaarsuse.
«Lavastusse oli vaja valssi, mida Aivar ja Katre tantsivad. Ja kuna lavastuses on sõjaaeg, siis ma pakkusin välja selle sõjaaegse viisi,» rääkis Fisch, kes on vanemuislane aastast 1972.
Vanemuise praeguse hooaja viimase uuslavastuse, muusikali «Cats» esietendus on suures majas 9. juunil.
«Catsi» tegelased on prügimäekassid. Kasside elu etendamisel on olulisel kohal balletitrupp, mille liikmeist aga mõnelgi tuleb juba ülehomme minna vanglamüüride taha.

Ülehomme vanglasse

Nimelt filmib ETV 23.–30. aprillini koostöös Estinfilmi ja Eesti Filmi Sihtasutusega Tartu vanglas 26-minutilist tantsufilmi «Teine» («Another»).
ETV pressiesindaja Toomas Luhatsi teatel valmib film kavakohaselt sügiseks, stsenaristid on Rene Vilbre (ka režissöör) ja Teet Kask ning islandlannast tantsija Helena Jonsdottir.
Peaosades on Jonsdottiri kõrval Ruslan Stepanov ja Mait Malmsten (Eesti Draamateater). Kõrvalosi tantsivad Aivar Kallaste, Jelena Karpova, Andrus Laur, Janek Savolainen jt.

21.04.2005