Loe

Tantsija Toomas Edur tegi eduka comeback’i

Postimees

Detsembris raskelt hüppeliigest vigastanud tantsija Toomas Edur tegi eelmise nädala lõpul Inglismaal eduka lava-comeback’i, kummutades sellega kahtlused, et tema karjäär tantsijana on läbi.
Tagasitulek leidis aset neljapäeval Southamptonis, kus Inglise Rahvuslik Ballett praegu külalisetendusi annab – prints Desiré’na Kenneth MacMillani balletis «Uinuv kaunitar», partneriks, nagu ikka, Age Oks.
Etteastet oli tunnistamas ka mõjukas briti päevaleht The Times, kes kirjutab eilses numbris, et ballett ise pakub küll vähe üllatusi, ent rohkesti naudingut, millest suurim tuleneb just Eesti paari etteastest.
Reklaamlause «Feel the Magic» (e. k. «Tunneta lummust»), mis esinemispaika ehib, omandavat «tõelise sisu alles Oksa ja Eduriga seoses», ütleb kriitik Donald Hutera.

Schumacheri arst aitas

Eduri tagasituleku hindab ta õnnestunuks. «Soolonumbrites tantsib ta sellesama lihvitud kindlusega, mida me nii ootame ja hindame. Too kõrge standard, ja tunded, mida selline tants tekitab, kandub üle ka täiuslikku partnerlusse Age Oksaga.»
Eraldi tõstab kriitik esile ka Age Oksa, keda ta nimetab erakordselt rafineeritud ja peene tehnikaga tantsijaks, ja kes printsess Aurora rollis on «rohkem kui ülesannete kõrgusel».
Toomas Edur ise kinnitas eile telefonitsi Southamptonist, et meeleolu on igati positiivne. «Kõik läks hästi, trauma ennast tunda ei andnud. Pigem kartsin seda, kuidas ma ettevalmistusperioodi vastu pean – see on tavaliselt raskem kui etendus ise. Fantastilise töö tegi ära meie arst, sama doktor, kes on aidanud ka Michael Schumacherit.»
Vaid kiidusõnu oli Eduri etteaste kohta lausuda ka Age Oksal. «Toomas oli väga tubli, ei ole kerge pärast nii pikka pausi tagasi tulla – üleüldse, nii paljud ju kahtlesid, kas ta enam üldse tantsida saab.»

Uue juhi käe all

Juba täna annavad Oks ja Edur Southamptonis järjekordse etenduse, poolteise nädala jooksul tuleb etteasteid kokku viis. «Koormus on suur, samas on see heaks testiks, kuidas jalg vastu peab,» nentis Edur.
Milliseks kujuneb edasine hooaeg, ei osanud kumbki täpsemalt veel öelda, kohtutud ei ole ka Inglise Rahvusliku Balleti uue juhi Wayne Eaglingiga, kes võtab rahalistes raskustes viskleva trupi üle tagasi astunud Matz Skoogilt.
Teada on nii palju, et «Uinuva kaunitariga» jätkatakse Inglismaal jaanuarini välja, detsembris on Eesti paar kutsutud Rooma, külalissolistideks sealse Teatro dell’Opera «Pähklipurejasse».
Juba 11. novembril jõuab aga Vanemuise teatris esietenduseni Toomas Eduri esimene suurem lavastus koreograafina «E-duur».

25.10.2005