Loe

Tants heidab pilgu USA presidendi eraellu

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Sadamateatris täna esietenduv «Nixon» annab vaatajatele ülevaate USA presidendi Richard Nixoni elust ja tegevusest, teeb üldistusi maailma poliitikatippude kohta ning avab IDA tantsufestivali.

Et Nixoni presidendiajal (1969–1974) paranesid USA suhted Hiina ja NSV Liiduga, on tantsupõrandal ka hiinlasteks ja venelasteks kehastunud vanemuislasi. Ühes aegluubilise liikumisega stseenis ilmneb, kuidas käis ameeriklaste Kuul viibimine tegelikult.

Lavastuses teeb balletidebüüdi draamanäitleja Katrin Pärn. Nixoni ema väikeses südamlikus osas on Rufina Noor, keda vaatajad nägid viimati «Giselle´is» aastal 1992. Kõigepealt tuleb aga publiku ette ülikonnas Mari Savitski, kaaslaseks pesupükstes tantsija-lavastaja-koreograaf Janek Savolainen.

Naljakas tragöödia

Savolainen on oma kolmandale lavastusele andnud määratluse koreograafilis-poliitiline tragöödia, kuigi mõnel hetkel pakub etendatav lugu nalja. «Asi on ju traagiline, kui selliselt kõrgelt kohalt inimene kukub,» ütles lavastaja, pidades silmas Watergate´i afääri. «Kuigi on mõned koomilised sketšid, on see pigem traagiline ja õpetlik lugu, mida võiksid vaadata ka Eesti poliitikud.»

Proovi näinud Vanemuise balletijuhi Mare Tommingase sõnul on Savolainenit lavastuses huvitanud USA president eelkõige kui inimene. «Minu arvates Aivar Kallaste sobib sellesse rolli väga hästi,» lisas balletijuht.

Lisaks nimetatutele tantsivad «Nixonis» Maarja Paugus, Viktor Larionov, Sirje Põder, Rita Dolgihh, Marika Aidla, Valmar Pantšenko ja Keegan May. Kunstnikutöö on teinud Liina Unt, videokujunduse autor on lavastaja-koreograaf ise.

«Nixoni» esietendus avab IDA (International Dance Activity) festivali, mille peaesinejateks on Tommingas kutsunud argentiina maailmakuulsa tantsija ja koreograafi Iñaki Urlezaga koos tema trupiga Ballet Concierto ning ungari nüüdistantsu tipu Pál Frenáki trupi.

Argentiinlased etendavad pühapäeval Vanemuises ja esmaspäeval Estonias klassikalise balleti alusel neoklassikat ja tangoballetti, Compagnie Pál Frenák annab laupäeval ja pühapäeval Sadamateatris mehelikkust paljastava nüüdistantsuetenduse.

Kasulik ka tantsijaile

Kuid IDA festival ei ole Tommingasel tehtud ainult publikule mõeldes. Piiritaguste tantsutruppide esinemistest areneb tihedamaid sidemeid. Näiteks belglane Matteo Moles käis mõni aasta tagasi festivalil, andis järgmisel kevadel Vanemuises workshop’i ja sügisel tõi sealsamas lavale uue lavastuse.

«Kindlasti on festival väga kasulik meie tantsijatele,» märkis Tommingas. Kasu lõikavad ka noored koreograafid ja tantsijad, kes alles õpivad ametit või on oma karjääri alguses. Nimelt toimub IDA festivalide raames teist korda konkurss, mille võitjale on ette nähtud Ida Urbeli nimeline stipendium 20 000 krooni.

Viis tantsupäeva

• Kuues IDA tantsufestival algab täna Tartus ja lõpeb esmaspäeval Tallinnas. • Täna kl 19 Sadamateatris «Nixon». • Reedel kl 15 Tartu kunstimajas Ida Urbeli nimelise konkursi esimene voor (vaatajaile tasuta). • Reedel kl 20 väikeses Vanemuises Oksana Titova ja Taavet Janseni «The Last Hairy» ning Oksana Titova «Roots». • Laupäeval kl 14 väikeses Vanemuises konkursi lõppvoor (tasuta), kl 18 kunstimajas Jarmo Karingu «3006-must. Osa 2» ja Sadamateatris kl 21 Compagnie Pál Frenáki «Fiuk». • Pühapäeval kl 16 Sadamateatris «Fiuk» ja kl 19 suures Vanemuises Iñaki Urlezaga & Ballet Concierto «Destiny Buenos Aires» ja «Apollo and his Aunts». • Esmaspäeval kl 19 Estonias Iñaki Urlezaga & Ballet Concierto.

30.11.2006