Loe

Superstar ületas kõik ootused

Lääne-Harju Ekspress

Möödunud nädalal kirjutasin, et ei suuda kuidagi ära oodata kohtumist oma lemmiku, rockooperiga “Jesus Christ Superstar”. Ja lubasin, et kes esietendusele tuleb, ei pea pettuma.
Need sõnad osutusid tõeliselt prohvetlikeks. Sest Tartus Vanemuise parklasse püstitatud hiiglaslikul vabaõhulaval ette kantud “Superstar” oli super igas mõttes.
Raagitagu lavastaja Malviuse vastuolulisest karakterist mis tahes, seekord on mees hakkama saanud tööga, mis läheb kindlalt eesti teatri ajalukku – kindlakäeliselt tõi ta tükki sisse läbinisti kaasaegseid elemente, mis publikus arvatagi suurt äratundmisrõõmu tekitasid.
Tuntud headuses esines muidugi Stephan Hansen Jeesuse osas, kuid eriti vaimustavaks tuleb pidada Vaiko Epliku Juudast, aga ka Liisi Koiksoni Maarja Magdaleenana. Kokkuvõttes kõik – osatäitjad, lavakujundus, valgustus – kõik oli väga hea. Ja publikki, eesotsas presidendiga, oli parim.
Kuid suurima rolli mängis siiski maha vihm. Juba etenduse alguses hakkasid teatriplatsi kohale kogunema kurjaennustavad pilved ning siis see juhtuski – otse keset etendust algas tõeline padukas. Publik tõmbas keebid-joped üle pea ning istus vapralt edasi. Ja sama vapralt jätkusid dramaatilised sündmused Keetsemane aias. Lõpuks, kui lavast oli saanud juba tõeline järv ja asjaosalised läbimärjad, sai lavastaja Malviusel lõpuks mõõt täis. Ta kiirustas lavale ning kuulutas välja kümneminutilise vaheaja.
Mööda sai veerand tundi, vahest rohkemgi. Ning lugu jätkus. Aga pärast hetkelist pausi jätkus ka vihm, mis lõpuks enam kellelegi kuiva kohta hamba alla ei jätnud. Läbimärg ja aurav Kristus ristipuul etenduse lõpus oli vaatepilt, mis vääris nägemist. Kuidas sellisele totaalsele ligunemisele pidasid vastu prozhektorid, võimendus ja muu elektrilis-tehniline pool, on muidugi täielik mõistatus.
Tagantjärele leian mina, et vihma alates oleks Malvius pidanud laskma lool edasi minna ilma seda katkestamata. Kõigest hoolimata. Sest avanenud taevaluugid lisasid etendusele ootamatult täiesti uue, isemoodi mõõtme. Pealegi polnud ju katkestamisest vähematki abi, sest peale pausi jätkus vihm veel suurema hooga.
Kuid Jumal näeb teadupoolest kõike, jah. Ja teab, mis milleks hea on.

14.06.2004