Loe

Sugugi mitte lihtsakoeline

Tartu Postimees, Põim Kama

Tartu Postimees, Põim Kama

Nikolai Nossovi «Totu kuul» oli nõukogudeaegne lasteklassika. Nüüd näeb seda fantaasiarohket jutustust Vanemuise väikeses majas. Hipiliku Lillelinna maragratid Totu ja Pontsu käivitavad kogemata kosmoseraketi ja lendavad Kuule. Taevakeha sisemuses peitub Maa-sarnane kera, kus elatakse aga hoopis teiste reeglite järgi. Eksisteerib eraomand, raha ja ühiskondlik-varanduslik kihistumine.

Tükkideks lahti võetuna võib loo põhiosiseks pidada kommunistlikul ühisomandil põhineva maailmakorra vastandamist kapitalistlikule ahnusele ja ebavõrdsusele. Ühiskonnakriitiliselt ja kapitalismirõhuga käsitles teksti ka selle viimati lavastanud NO99. Sel puhul oli lapselik sisu vaid vahend ühiskondlike vastuolude ja kontrastide esiletoomiseks ning rõhutamiseks, sihtpublikuks olid aga täiskasvanud.

Vanemuise uuslavastus on selgelt lapspublikule mõeldud. Kuna tänapäeva noorem kooliealine vaataja vaevu adub, mis loom see sotsialism olla võiks, vajab teos mõjule pääsemiseks teistsugust lähenemisnurka.

Kaili Viidas on dramatiseeringu ja lavastuse aluseks võtnud aegumatud inimlikud tunded ja suhted, nagu sõprus, andestamine ja koostöö. Põnevat seikluslikkust lisavad animatsioonid, mida muuhulgas ka kuuelanike rahasüsteemi lahtiseletamiseks kasutatakse. Kandvust ja intensiivsust lisavad näitlejate rõhutatult füüsiline ja multifilmilik mäng, füüsikalised ja keemilised vaatemängud, lavastuse jõuline visuaal ja dünaamika. Tervikut täiustab ülitäpset ajastust nõudev detailirohkus ning tehnilisus.

Lapsemeelne, kuid sugugi mitte lihtsakoeline lavastus võimaldab mõnede suurepäraste karakterite loomist. Peakangelased Totu (Priit Strandberg) ja Potsu (Rein Pakk) võluvad oma naiivsuse ja siira heausklikkusega, tehes siiski etenduse jooksul läbi ka mõõdetava isiksusearengu. Kõrvalosadest osutusid kandvaimaks korrumpeerunud Kuupahad Kalmare (Ott Sepp) ja Coifield (Aivar Kallaste). Kallaste vilgas, veidi hullumeelne peenutseja vastandus kontrastselt Sepa kehastatud aeglasele raskekaalulisele maf­fiabossile. Alati oma füüsilisi eeldusi väga teadlikult ja täpselt kasutav näitleja Ragne Pekarev teeb äärmiselt tabava soorituse Kuukohviku pidaja preili Klopsi rollis.

Üllatav, aga lastelavastus Totust on kõnekas ka täiskasvanutele. Kas on nõukaajast piisavalt palju aega möödunud, et mõned teemad taas aktuaalseks muutuksid, või siis säilivad mõned vastuolud igas ühiskonnas iga korra ajal. 

13.12.2013