Loe

“Sugar” kompab kentsakaid soorolle

Helen Teesalu, Postimees

Helen Teesalu, Postimees

«Tere. Meil on käimas muusikali «Sugar» teise vaatuse proov,» pöördub lavastaja Mare Tommingas Vanemuise suures majas üksikute saalisviibijate poole.

«Ma ei tea, mis ma teile nüüd ütlen. Mul on selles tükis nii vähe teksti,» lausub «Sugaris» kinosaali teenindajat mängiv pisikest kasvu näitleja Alo Kurvits. Mees teeb nõutult tiiru laval, taustal kardin, millele on projekteeritud satelliitpilt Chi­cago kaardist.

Üks kirevam kui teine

Järgmisena ilmub kardinate vahelt avara dekoltee ja liibuvate pükstega überseksikas Gerli Padar, kes mängib tükis peaosa – lauljanna Sugar Kane’i. Ta teeb kähku mõned hääleharjutused ja kaob taas kulisside taha.

Eesriie tõuseb. Selle taga on umbes 15 lauljat, tantsijat ja näitlejat – üks kirevamas kostüümis kui teine. Maffiaboss Spatsi kehastav Jaan Willem Sibul kannab neoonsinist karvast mantlit ja kaelas kilode viisi kullatud kette. Kurvitsa kaela ehib kärtsroheline karvane krae.

Lisaks tipivad lavale erk­roosades stjuardessikostüümides balletiartistid. Naiste jalad tunduvad nii pikad ja sihvakad, et ülejäänud kirjut lavaseltskonda ei pane enam tähelegi. Hoolikamalt vaadates selgub, et jalad teeb pikaks balletiartistidele kohane varvastel käimine.

«Chicagos on –11, ilmajaam lubab lund…» alustab laval olev seltskond teise vaatuse esimese laulu laulmist. «Mare, kordame!» hüüab muusikajuht ja dirigent Tarmo Leinatamm pärast esimese loo lõppu lavastajale ja kõik algab otsast peale.

Mõne hetke pärast saabub lauldes lavale elusuuruses rokitaat Ozzy Osbourne. Vähemalt näeb Merle Jäägeri kehastatav Sir Osgood Fielding temaga äravahetamiseni sarnane välja. «Aeg ei anna armu, mees kord vanaks saab. Istub rannas nagu muumia,» lõõritab kähiseva häälega Jääger, kui tema seljataguse hõivab korraga kamp värisevaid vanamehi.

«Sinu jaoks olen ma Ozzy!»

Peagi mängitakse läbi stseenid Sir Osgood Fieldingu ja Daphne ühepoolsest armastussuhtest. «Sinu jaoks, kullake, olen ma Ozzy,» kähistab Jääger Täärile, kes mängib end Daph­ne-nimeliseks naiseks maskeerinud meest Jerryt.

Pooletunnist proovidevahelist vaheaega kasutavad «Sugari» osatäitjad mitmeti – söövad, joovad, loevad, vahetavad riideid ja õmblevad. «Teen peikale uusi viikingirõivaid,» ühmab ikka veel Sir Osgood Fieldingu riietes ja habemega Jääger küsimusele, miks ta puhkeruumis nõela ja niidiga sahmerdab.

Vanemuise teatri söökla järjekorras seisab aga maffiaboss Spitsi meigi ja riietega Sibul, kes oma roosa sätendava flamingomustrilise särgi ja kullahunnikuga kaelas palju tähelepanu äratab. Mees vajab tõesti tõhusat kosutust, sest teises vaatuses tema õlal nähtud automaatpüssi ei jõua nõrgad mehed ilmselt kandagi.

«Merle!» kutsub Leinatamm Jäägeri pärast pausi laulu kordama. «Im coming,» karjub naine lava tagant ja hakkab taas lõõritama. «Auuu, auuuu, mul oled armas,» kostab Jäägeri huulilt. «Ma ei saa pihta praegu, mul on endal mingi ebakõla,» katkestab ta laulu ja võtab hetke arupidamiseks.

«Kuhu sa oma märkmed teed, ajju või paberile? Ma soovitan need paberile teha,» leiab Leinatamm aega helimeest noomida, kuniks Jääger oma ebakõlasid lahendab.

Uuesti palutakse lavale soleerima ka Andero Ermeli kehastatav Josephine ja Täär. «Onju, Veiks on nagu Eesti superstaar – nii seksikas,» kihistab Padar saali tagumisest reast. Katsed Tääri laval naerma ajada ei kanna aga vilja, mees on sedavõrd keskendunud.

Proovi lõpus on muusikalis osalejad juba suhteliselt väsinud ja lisaks muusikalistele apsakatele tuleb ette muudki. Nii unustab Ermel lavalt tulles, et kannab naisteriideid, ja jääb kleidisaba pidi tooli külge kinni.

Aga et lustaka muusikali esietenduseni on aega, jõutakse kindlasti lihvida nii laule kui ka satsides patseerimist.

«Sugar ehk Džässis ainult tüdrukud»
• Autorid Jule Styne ja Peter Stone
• Lavastaja Mare Tommingas
• Muusikajuht ja dirigent Tarmo Leinatamm
Osades:
• Sugar Kane – Gerli Padar
• Sweet Sue, naistebändi juht – Marika Barabanštšikova
• Joe (Josephine), saksofonimängija – Andero Ermel
• Jerry (Daphne), kontrabassimängija – Veikko Täär
• Kinosaali teenindaja – Alo Kurvits
• Sir Osgood Fielding – Merle Jääger
• Spats, maffiaboss – Jaan Willem Sibul
• Esietendus on 5. juunil Vanemuise suures majas 

30.05.2008