Loe

Strateegiat nõudvat malet mängitakse nii laval kui elus

Postimees

Alates järgmisest reedest mängib Vanemuise trupp heade mõtete linnas Tartus pea kogu suve muusikali «Chess», mille toob lavale kogenud lavastaja Georg Malvius. Londonis Prince Edward Theatre’s võis seda näha isegi 1209 korda.
ABBA laulumeistrite muusika, mäng inimsuhetega ning Eesti muusikali raskekahurvägi on ehk olulisemad märksõnad, mis seda lavatükki, Vanemuise tänavust suvemuusikali kõige paremini iseloomustavad.
Ja loomulikult male. Mäng, mida me kõik kaudselt omavahel kogu aeg mängime. Lootes alati, et see viib võidule, ehkki mõnikord, mis seal salata, tuleb ka kibe kaotus vastu võtta.

Mäng kahel tasandil

Oma valikuid teevad teatrilaval vaatajate silme ees kaks maletajat: venelane Anatoli Sergejevski (Lauri Liiv) ja ameeriklane Frederick Trumper (Koit Toome), kes kohtuvad male maailmameistrivõistluste tiitlimatšis.
Ameeriklasel on kaasas ungarlannast sõbranna Florence Vassy (Gerli Padar), kellega venelane vastase meelehärmiks ühise keele leiab. Ameeriklane kaotab enesevalitsemise ja kogu matši. Algab armastusmäng, kuhu on kaasatud ka Sergejevski imekaunis abikaasa Svetlana (Janika Sillamaa).
Ameerika maletajat kehastava Koit Toome sõnul on Vanemuises tegemist lavalooga, mida mitte keegi varem ei Eesti ega mujal ilmas näinud pole – nimelt on lavastaja Malvius «Chessi» kirjutamise ajal aktuaalse külma sõja teema sootuks kõrvale heitnud ning keskendunud hoopis armastusloole.
«Me oleme näitlejad, kes mängivad laval rolle kahel tasandil. On lavatagune reaalsus ja on muusikal «Chess» koos oma koori ning tantsunumbritega,» selgitab Toome.
Mingisugust sürrealistlikku ja teisipidi mõistmist ei tasu näitlejate sõnul etendusest siiski otsida. Nad leiavad, et Malvius suudab vaatajatele puust ja punaselt selgeks teha, millal käib lavatagune elu ja millal show.
Kõik peaosalised kinnitavad kui ühest suust, et laulmise poole pealt pakub «Chess» neile rohkem väljakutseid kui ükski varasem muusikal, kus nad on kaasa teinud. Toome sõnul on noodid kohati liiga kõrged ning helistik muutub väga palju, aga mitte keegi osatäitjatest ei virise.

Elu ongi male

Vastupidi. Nad on rahul, et saavad end selle kandi pealt arendada. Ühiselt leitakse, et ABBA muusika koos popkoori, üllatavate rekvisiitide, hämmastavate kostüümide ja Jüri Naela koreograafiaga on lausa geniaalne.
Kuigi Padar on muusikalides teistega võrreldes «rohelisem», pole kamraad Liivi sõnul seda laval üldse tunda. «Gerli on väga hea laulja ning näitleja, see roll sobib talle väga hästi. Ta on nii vahetu ja rõõmus,» nendib mees, kellele vene maletaja Sergejevski osatäitmine on juba kaheksateistkümnes (!) muusikaliroll. Esimest korda mängib ta aga meest, kes peab valima naise ja karjääri vahel.
Sillamaa nendib «Chessi» loost tõukudes, et terve elu ongi ju mingite valikute tegemine. «Elu ongi male. Mäng inimsuhete vahel,» mõtiskleb ta. «Kui teed käigu, siis tagasi võtta sa seda enam ei saa. Oma valikutega tuleb rahul olla.»
Kõik neli kinnitavad, et on oma elu jooksul olnud head maletajad, sest mitte ühtegi tehtud käiku pole põhjust kahetseda. Kui, siis ehk Gerlil. Aga ka tal ainult natukene. «Mul on kahju, et pean oma bändi Glive’iga suveks nii pika pausi sisse tegema,» mainib ta lõbusalt.

«Chess»
Heliloojad Benny Andersson, Björn Ulvaeus
Libreto autor Tim Rice
Tõlkijad Mart Sander, Kelli Uustani, Liina Tordik
Lavastaja Georg Malvius (Rootsi)
Muusikaline juht ja dirigent Tarmo Leinatamm
Kunstnik Ellen Cairns (Šotimaa)
Valguskunstnik Palle Palmé (Rootsi)
Koreograaf Jüri Nael
Osatäitjad: Koit Toome, Lauri Liiv, Gerli Padar, Janika Sillamaa, Susan Lilleväli, Hannaliisa Uusma, Siim Kumari, Lauri Pihlap, Mikk Saar jpt.
Etendust mängitakse Vanemuise suurel laval 2.-17. juunini, 21.-27. augustini. Muusikal jääb repertuaari ka sügishooajal.

27.05.2006