Loe

Sooduspiletite müük tänavatel ja teatris tekitas järjekordi

Tartu Postimees

Teatri laost võetud kostüümid seljas, käisid reedel kesklinnas ringi koolinoored, et pakkuda soovijaile odavaid, kohati vaid kümnekrooniseid pileteid Vanemuise mängukava märtsikuistele etendustele.
Meelis Hansingu stuudio kostümeeritud piletimüüjad kohtusid enamasti teatrijanuste tartlastega. «Esimese poole tunniga müüsin 40 ja järgmise tunniga 70 piletit,» ütles musketärikostüümis Liina Land.
Et sooduspiletite levitajad astusid sisse ka kesklinna asutustesse, siis said nad piletiportsude lõppemisel palve uuesti tulla. Nõutavamate lavastuste hulgas olid «Mesimees», «Viiuldaja katusel», «Mitte praegu, kallis» ja «Alice Imedemaal».

Järjekorrad kassades

Soodsate piletite müük käis ka Vanemuise suures ja väikeses majas ning Sadamateatris, kus pöörase piletipäeva ajal maksid märtsi- ehk teatrikuu etenduste pääsmed 25-60 krooni.
Suure maja kassas proovis hommikupoolikul müügitöö valu ja vaeva ka teatrijuhi kohusetäitja Aivar Mäe. «See on professionaalide pärusmaa,» tunnistas ta peagi. «Mul ei ole mõtet oma näppu siia toppida, ma pigem segan.»
Ja kuigi kassapidajad tegutsesid Mäest kiiremini, seisis nii mõnigi piletisoovija järjekorras tunni või kauemgi.
«Rahvas on suhteliselt hinnatundlik,» põhjendas teatrijuhi kohusetäitja sabade tekkimist. «Aga mida rohkem rahvast käib vaatamas, seda rohkem etendusi me mänguplaani saame panna.»
Piletinõudluse suurenemist on turgutanud etenduste arvu vähendamine.
«Alates hooaja algusest oleme võtnud kavast pooled etendused,» ütles ta. «Eelmise aasta jaanuaris näiteks oli 60 etendust täituvusega 30 protsenti, tänavu aga 32 etendust täitumusega 92 protsenti.»
Piletiostjaid jätkus kassadesse nende sulgemiseni. Vanemuise müügijuhi Maarika Pokineni andmeil on pöörasel päeval ostetud 2452 piletit, peaaegu kõik märtsi etendustele.
Täna ja homme, teatrikuu kahel esimesel päeval, näitab Vanemuine end Tallinnas. «Anname Estonias kaks «Viiuldaja katusel» etendust, mis muidugi on juba välja müüdud,» ütles Mäe.

Uuest hooajast

Täna kell 13 algab rahvusooperi valges saalis pressikonverents, kus Vanemuine annab ülevaate ka oma uuest hooajast.
Selle suursündmuseks on Mäe sõnul «Porgy ja Bess», mille osatäitjate hulgas nimetas ta Pille Lille ja Marko Matveret. «Kes mida teeb, seda ma ei ütle,» märkis Mäe.
Ooperisõbrad saavad nautida ka «Madame Butterfly’d» ja «Figaro pulma», uue hooaja trumbiks saab Vanemuises aga ballett. «Septembrist hakkab Vanemuises tööle täielik balletitrupp – ma ei teagi, millal see viimati nii oli,» rääkis Mäe.
Selline trupp lubab üle pika aja Vanemuise lavale tuua «Pähklipureja».
«Ja tuleb ka Mai Murdmaa «Pulmareisi» uuslavastus, milles tantsivad Age Oks ja Toomas Edur,» ütles teatrijuhi kohusetäitja.
Sõnalavastuste hulgas tuleb välja kaheksa uuslavastust. «Väga palju põnevat on tulekul, nii klassikat kui ka midagi natuke kergemas žanris, kuid igal juhul me ei lähe välja kommertsi peale,» märkis Mäe.

Teatrihuvilised räägivad, millistele etendustele nad soovisid pileteid osta

Marti Viirmäe
Keskkonnatehnoloogia magistrant
Tahtsin minna vaatama «Utoopiat» ja nüüd saingi kassast pileti. Kui läksin hommikul loengusse, tulid kostümeeritud müüjad vastu ja nende käest ostsin pileti tantsuetendusele «Outbound».
Ma arvan, et see on väga positiivne, kui inimesed saavad käia soodsamalt teatris. Kohati on piletid liiga kallid.

Krista Kotselainen
Andmeoperaator
Andsin raha sõbranna kätte, sest järjekord on väga pikk ja ma pean kiiresti tööle tagasi minema. Tahan vaadata «Mesimeest», aga kui pileteid ei ole, siis «Viiuldajat katusel». Vaataksin ka «Meistrit ja Margaritat» ja «Krahvinna Marizat».
Mängukava on üldiselt normaalne, halb on see, et «Mesimehe» etendusele on raske pääseda.

Imbi Nõmm
Pensionär Elvast
Ostsin piletid neljale etendusele. Teiste hulgas lähen vaatama «Meistrit ja Margaritat», mis tuleb nüüd viimast korda lavale ja mis mul on ikka veel nägemata.
Kahjuks on mängukavas väga vähe päevaseid etendusi. Raske on õhtul Elvasse tagasi sõita, kui on pikad etendused.

Milvi Olli
Töötav pensionär
Ma sain tänavalt ühele etendusele piletid kümne krooniga ja kui pärast teatrist juurde läksin ostma, siis kahetsesin, et kohe kõiki ära ei võtnud – kassas olid piletid kallimad.
Ma ei ostnud ainult endale, sõbrannasid tuleb ka meeles pidada. Lastelastega lähen vaatama balletti «Alice Imedemaal», võtsin piletid ka «Käopesale» ja «Marizale».

01.03.2004