Loe

Sõnameister Alliksaart meenutades

Silja Paavle, Naisteleht

Laupäeval saab sada aastat Eesti ühe müütilisema looja Artur Alliksaare sünnist ning teater Vanemuine toob sel puhul lavale tema loomingust inspireeritud lavastuse «Sada grammi taevasina».

Tüki lavastaja on Urmas Vadi, kes on ka näidendi autor. «Artur Alliksaare luule on mind alati inspireerinud. Käisin gümnaasiumi viimases klassis, kui ilmus tema koondkogu «Päikesepillaja», ja mu tulevane abikaasa selle mulle kinkis. See raamat oli toona midagi võimsat ning täiesti pöörast ja pillavat,» meenutab ta esimest kokkupuudet Alliksaarega. Ühelt poolt ongi tema teksti aluseks need Alliksaare luuletused ja fantaasialend, teisalt inspireeris Vadit ka poeedi elulugu: «See on sama pööraste käiguvahetustega nagu ta luulegi.»

Aegruum, milles lavastust mängitakse, on autori jaoks üks näidendi võtmeküsimusi. «Alliksaarel on luuletus «Aeg», kus on sõnad «Ei ole paremaid, halvemaid aegu. On ainult hetk, milles viibime praegu». Kuna see teema – võiks öelda isegi filosoofiline vaade – läbib paljusid tema tekste, siis ka lavastuses on see aeg liikuv. Püsime enamjaolt 1950.-60ndates, aga teeme ka väljasõite ette- ja tahapoole. Sama kehtib ruumi kohta – see on avar nagu kosmos, kus heljuvad väga konkreetsed osised ja detailid, mis oleks justkui sellest maailmast pärit: lauad ja toolid ning potid ja pannid,» kirjeldab lavastaja.

Kes kohe Alliksaarest kõnelevat lavastust vaatama ei jõua, võib lohutuseks näppu võtta äsja kordustrükina ilmunud «Laulud lauldamatust». Koostaja Margit Mõistliku sõnul püüab kogumik «ühendada Alliksaare luule tema eluga, sest lõpuks luuletab iga luuletaja oma elulugu, Alliksaare puhul ei saa aga elust väljaspool luulet üldse kõneleda.»

Teosest leiab ka mitmeid luuletusi, mis on seni ilmunud vaid perioodikas. Alliksaarelikku vaimu saab kindlasti tunnetada seda raamatut Tartu Pauluse kalmistul poeedi viimses puhkepaigas sirvides. Ärge unustage vaid ka küünalt suurmehe mälestuseks kaasa võtta!

(12.04.2023, Naisteleht)

12.04.2023