Loe

Setumaal algavad «Taarka» filmivõtted

Martti Kass, Postimees

Martti Kass, Postimees

Esmaspäeval algavad Setumaal maailma esimese täispika setukeelse mängufilmi „Taarka“ võtted, mis toovad järgmisteks kevadpühadeks kinolinale legendaarse setu lauluema kireva elu.

«Meil on Eestimaal üks haruldaselt terviklik, huvitav ja atraktiivne kultuur mitte ainult koomast ärganud, vaid võimsalt jalule tõusmas ja tahab rääkida lugusid,» ütles filmi üks režissöör Ain Mäeots.

«Ülisuur publikumenu, mis saatis kaks suve Obinitsas mängitud lavastust «Taarka» näitas, et inimesed tahavad neid lugusid kuulda. Taarka film on lugu ühest rahvast läbi ühe selle rahva karismaatilise tütre loo,» lisas Mäeots.

Filmi kaasrežissööri Hardi Volmeri sõnul oli Taarka omamoodi revolutsionäär 20. saj alguse seto ortodokses ja patriarhaalses ühiskonnas.

«Ta oli meeletu naine, kes saatuse kiuste jäi truuks oma loomusele, andele ja sellest tulenevale kutsumusele: naine, kes kõndis tantsides ja kõneles lauldes,» selgitas ta.

«Taarka» film põhineb Kauksi Ülle samanimelisel jutustusel.

Filmi stsenaarium valmis Mart Kivastiku, Kauksi Ülle, Elo Seliranna, Ain Mäeotsa ja Hardi Volmeri koostöös.

Filmi tootja on Exitfilm, produtsent Anneli Ahven, režissöörid Ain Mäeots ja Hardi Volmer, operaator Elen Lotman.

Taarkat mängivad Inga Salurand, Siiri Sisask ja Marje Metsur. Teistes osades astuvad üles Kaarel Oja, Tõnu Oja, Liina Tennossaar, Marika Vaarik, Tanel Joonas, Merca jpt.

Filmis teevad kaasa kaa Seto Kuningliku Pärismuteatri noored näitlejad ning rohkelt setusid endid.

Filmivõtted vältavad vaheaegadega juulist novembri lõpuni ja toimuvad lisaks Setomaale ka Helsingis, Viljandis ja mujal.

Filmi eelarve on 7,7 miljonit krooni.

Selle valmimist toetavad Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Euroopa Liidu programm Media Plus, Kultuuriministeeriumi Setomaa riiklik kultuuriprogramm ja Setomaa Valdade Liit.

Film valmib kevadpühadeks 2008. 

06.07.2007