Loe

Sekstett a la carte abielupaaridele kohustuslik

Äripäev

Homme jõuab Vanemuise teatri väikeses majas esmakordselt lavale Neil Simoni komöödia “Sekstett à la carte”.
Lavastaja Jüri lumiste soovitab koju jääda neil, keda inimsuhted, eelkõige meeste ja naiste vahelised, ei huvita, samas võiks see etendus olla kohustuslik vaatamine kõigile abielupaaridele, kes elanud koos vähemalt neli aastat.
“Sellel etendusel peaks olema psühhodramaatiline efekt,” põhjendab lavastaja oma soovitust. “Lugu on mitterääkimisest. Kuidas paar on jõudnud punnseisu ega oskagi enam suud lahti teha. Kui lavalt sarnast olukorda näha, tekib ehk tahtmine omi probleeme arutada.”
Pariisi luksusrestoranis õhtusöögil kohtuvad kuus mitte just enam verinoort inimest: kolm meest ning kolm naist. Põnevust lisab asjaolu, et keegi neist ei tea, kes on selle õhtusöögi korraldaja.
Jüri Lumiste tõdeb enne esietendust, et selle lavastusega on tal olnud suur rõõm töötada, sest kasutada on suurepärane näitlejate ansambel.
“Sekstett à la carte’is” mängivad Hannes Kaljujärv, Indrek Taalmaa, Jüri Lumiste, Külliki Saldre, Liina Tennosaar ja Helena Merzin.
“Ja teiseks: Neil Simon on sellesse näidendisse kätkenud lisaks talle omasele elegantsele dialoogile ka ingmarbergmanliku paarissuhte dramaatika. Ja ka agathachristielikku müstilist salapära,” avab lavastaja.
“Vanemuise teater on end kujunduses ületanud. Seinad on kõik käsitsi maalitud. Ja millised Ene-Liis Semperi kostüümid liiguvad Marge Martini võluvas interjööris – seda peab nägema!” kinnitab Lumiste.
“Päikesepoiste”, “Piparkoogileedi” ning teistegi vaatajarekordeid löönud komöödiate autor, ameerika dramaturg Neil Simon ei ole teinud saladust, et selle näidendi kirjutamisel andsid talle inspiratsiooni tema enda kolm abielu. Ja muidugi ka nende lahutused. Laheda farsina algav lugu kasvab üle melodramaatilistel nootidel mängivaks absurdikomöödiaks. Nagu abielud ikka.
“Pidulik õhtusöök” (The Dinner Party), Vanemuise teatri variandis “Sekstett à la carte”, on Simoni 31. ja uusim täispikk komöödia. See näidend esietendus 2000. aastal New Yorgis Music Box Theatre egiidi all.

25.11.2005