Loe

Seksiringmäng Sadamateatris

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

Vanemuise teater toob täna publiku ette nelja briti näitekirjaniku draama “Võta mind!”. 12 stseenis kohtuvad mehed ja naised, keda ühendab armastuses pettumus.

“See on nagu ringmäng,” kirjeldab lavastaja Ingomar Vihmar iseseisvatest stseenidest koosnevat ja samas neis justkui käest-kätte käivat liini mööda liikuvat näitemängu, kus kõik keerleb seksi ümber.

Igas stseenis kohtuvad noor naine ja noor mees. Sotsiaalselt staatuselt erinevaid inimesi ühendab üksindusmasendus ning väljakutsuvalt üleolev suhtumine armastusse.

Ometi on need lõpmatud kõrvalehüpped uutesse ja uutesse lähisuhetesse sisimas kantud soovist ka ehtsa tunde järele – kas või hetkeks, kas või enesepetteks. Tegelased on vanuses 19-35 ning erinevad: psühholoogiaprofessor, turundusmänedžer, üliõpilased, arvutiprogrammeerija, elektrik jt. Mõni on abielus, mõni ei ole, kuid kõik on tavalised inimesed meie kõigi seast.

Kuigi jutt keerleb seksi teemadel, ei tasu suurt orgiat laval oodata ega karta. Kõik stseenid on kirjutatud kahele tegelasele. Kui üks biseksuaalne tegelane välja arvata, on ülejäänud heterod.

Üks näidendi neljast autorist on Mark Ravenhill, keda peetakse briti üheks šokeerivamaks dramaturgiks. Ingomar Vihmarile on see juba kolmas kord seda autorit lavastada.

2001. aastal tõi ta Von Krahli teatris lavale “Mõned teravad polaroidid” ning aasta hiljem Ugalas “Shopping & Fucking”. Lisaks neile mängiti eelmisel aastal Tartu Athena keskuses Ain Mäeotsa lavastatud Ravenhilli näidendit “Produkt”.

“Ravenhill šokeerib. Temast on algul lugedes väga raske aru saada,” põhjendab Ingomar Vihmar oma kiindumust sellesse autorisse ning tunnistab, et ülejäänud kolmest kaasautorist ta palju ei tea. “Võta mind!” (originaalpealkirjaga “Sleeping Around”) valmis workshop’i korras aastal 1998, kui Mark Ravenhill kutsus Suurbritannia eri nurkadest kokku kolm oma kolleegi: iirlase Hilary Fannini, šotlase Stephen Greenhorni ja inglase Abi Morgani.

Näidendi tõlkis Martin Algus, lavastuse kunstnik on Kristiina Münd ning valguskunstnik Siim Allas.

Mängivad Hilje Murel, Laura Peterson, Helena Merzin, Margus Jaanovits ja Markus Luik.

Lavastust mängitakse Sadamateatri black-box’is, mis sobib lavastaja hinnangul oma kammerlikkuses näidendiga väga hästi ning aitab šokimomendid välja tuua.

Temaatikast arvestades ei soovita teater lavastust alla 14aastastele vaatajatele. 

29.02.2008