Loe

Saša Pepeljajev lavastab tantsulavastuse Freudist

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Tartus Sadamateatris esietendub pühapäeval, 30. septembril Eestis kõrgelt hinnatud vene lavastaja Saša Pepeljajevi “Sigmund & Freud”, koomiline tantsulavastus Johann Strauss noorema muusikale.

Absurdimaigulist ja fantaasiaküllast lavastust luues on Pepeljajev käinud maailmakuulsa psühhoanalüütiku Sigmund Freudi elukäiguga ringi üpriski omatahtsi ja lõhestanud vaese mehe kaheks tegelaseks – Sigmundiks ja Freudiks. Lavastuses vaadeldavateks teemadeks on unenäod, seksuaalsus, hirmud ja kõik muu, mis Freudi õpetusega seondub.

“Sigmund Freudi harrastusteks olid kaardimäng, seks ja narkootikumid,” rääkis lavastaja. “Ent kas ta armastas ka valssi, seda oma aja rock’n’rolli? Vaevalt küll, ehkki usaldusväärsed andmed selle kohta puuduvad. Siiski tundub, et koreograafial ei ole meie harjumuspärase kujutuspildiga Freudist midagi ühist.”

“Mina üritan need kaks kokku viia unenägudes,” lisas Pepeljajev. “Unenäod on tantsuga ilmselgelt sarnased, sest nad on eelkõige nägemused. Vanasti kasutati nii unenägusid kui ka tantsu ennustamisvahendina. Vana-Kreekas oleks korralik psühhoanalüütik pidanud patsiendiga kindlasti seansi ajal tantsima.”

Sadamateatris etenduva “Sigmundi & Freudi” lavastaja-koreograaf, kunstiline kujundaja, valguse- ja videoideede autor on Saša Pepeljajev, videokunstnik Olga Tsvetkova (samuti Venemaalt) ja valguskujundaja Jaanus Moor. Lavastuses kasutatakse episoode, süžeesid ja kujundeid, mis on tekkinud osatäitjate ühiste improvisatsioonide käigus.

Lavale astuvad Vanemuise tantsijad Ruslan Stepanov, Maarika Aidla, Janek Savolainen, Hilda Palkovskyte, Maarja Paugus, Rita Dolgihh, Julia Kaškovskaja ja Marija Simona Simulynaite ning draamanäitlejad Laura Peterson, Alo Kurvits, Ragne Pekarev ja Markus Luik.

Saša Pepeljajev on varem toonud Eestis välja lavastused “Kodanikud”, “Luikede järv”, “Uksed”, “3 3i3ters” ja “Hamletid”. Aastal 2003 anti talle teatrifestivalil Draama auhind teatrikunsti piiride avardamise eest ja samal aastal pälvis ta ka Eesti teatri aastaauhinna, samuti Philip Morrise tantsuauhinna. Pepeljajevi “Luikede järv” võitis 2003-2004 New Yorgis The Bessie koregraafi auhinna. 

25.09.2007