Loe

Sarimõrvari loo lavastamine muutis Sadamateatri saali

Tartu Postimees

Sadamateatrisse monteeritud valgusseina ja saali seina vahel on parajasti nii palju ruumi, et sinna mahuvad mänguruumi üldilmet vaatama kunstnik Ene-Liis Semper ja lavastaja Tiit Ojasoo
Täna õhtul esietendab Vanemuine Sadamateatris «Roberto Zuccot», mille lavastamiseks tuli teatri elektrikilbis asendada kaitsekorgid tugevamatega.
Bernard-Marie Koltesi näidendi lavastaja Tiit Ojasoo ja kunstnik Ene-Liis Semper rääkisid, et valgusseinaks koondatud väikesed prožektorid on «Roberto Zuccos» väga tähtsal kohal nii kujunduslikult kui ka sisuliselt.

Mäng käib puuriga

«Kõik kujunduselemendid on alati üliolulised,» ütles Semper. «Ega need muidu siin oleks. Kõik, mis on näha, on hästi oluline.»
Valgusseinal on võimsust tavatult palju, kogunisti 42 kilovatti. «Et see ei lööks Sadamateatri korke välja, tuli panna tugevamad korgid,» ütles Ojasoo.

Istmeread puuri juures

Muudatusi on Sadamateater pidanud tegema mujalgi kui elektrikilbis. Keset saali kõrgub raudvarbadest puur, mida kolmest küljest piiravad istmeread. Uudne on seegi, et rahvast mahub «Roberto Zuccot» vaatama vähem kui tavaliselt selles hoones.
«Sadamateatri rõdusid me publikule ei anna,» ütles Ojasoo. «Tekitame kunstliku defitsiidi,» lisas ta naljatades. «160 kohta on enam-vähem optimaalne,» täiendas teda Semper.
Lavastaja rääkis oma püüdlustest luua ümberkorraldustega Sadamateatris publiku ja näitlejate tugev ja jõuline kokkupuude.
«Olen tahtnud, et lavalolijad – ka peategelane, kes mõneti eristub kogu seltskonnast -, oleksid võimalikult ausad ja vahetud,» ütles Ojasoo. «Ruumilahendus on tehtud nii, et kogu publik saaks olla näitlejatele võimalikult lähedal.»

Lugu sarimõrvarist

«Verevendade» ja «Evita» lavastamisel koostööd teinud Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper toovad seekord vaatajate ette menumuusikalidest hoopis erineva koega näidendi.
Vanemuise kirjandustoa määratlusel on nende viies koostöö filmilik sarimõrvarilugu. Lavastaja nentis, et kohati on «Roberto Zucco» üsna verine. «Aga samas on lavastuses väga naljakaid ja väga kurbi kohti,» lisas ta.
Lavastus võib valusalt tabada õrnemas eas vaatajate psüühikat. Seetõttu ei soovita lavastaja ja kunstnik «Roberto Zuccot» vaadata päris lastel. Ojasoo seab vanusepiiri keskkooliõppurite hulka ja soovitab tulla eriti neil, kellele meeldib jõuline teater.
Roberto Zucco on ajalooline isik, kes 1980ndate aastate alguses avastas endas sarimõrvari.
Legendi järgi nägi prantsuse «uue draama» olulisimaid esindajaid Bernard-Marie Koltes metroos Zucco tagaotsimise kuulutust ja asus lugu näidendiks vormima.
Täna õhtul Sadamateatris esietenduv «Roberto Zucco» on Koltesi esmalavastus Eestis.
Nimitegelast kehastab Tambet Tuisk. Teistes osades on Kersti Heinloo, Kristel Leesmend, Kaie Mihkelson, Katrin Pärn, Raivo Adlas, Lembit Eelmäe, Janek Joost, Riho Kütsar ja Andres Mähar.

03.10.2002